Meresha

Amerika’nın bağımsız müzik listelerinde kısa sürede zirveyi yakalayan Polonya doğumlu genç şarkıcı Meresha ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

İşte O Röportaj!..


“Türkçe – Turkish”

 

Erhan YİĞİTCAN: Merhaba Meresha… Nasılsın? Bize biraz kendinden bahseder misin?

Meresha: Şarkıcı, söz yazarı, müzisyen, besteci ve yapımcıyım.Polonya’ da doğdum fakat Amerika’ da yaşıyorum. Şuanda “New Revolution” isimli single’ım Amerika’nın bağımsız TOP 40 listelerinde bir numara!

 

Erhan YİĞİTCAN: Müzik hayatın nasıl başladı? İlgi sonucumu başladın? Bir müzik enstrümanı çalıyor musun?

Meresha: 12 yaşımdayken müzisyen olmayı istiyordum birkaç konserde büyük bandolarla birlikte Black Eyed Peas, Paramore, Katy Perry ve diğerleri gibi bana fikir verdi. “New Revolution” şarkımın EP’sinde tüm sesleri çalıyorum. Başlıca enstrümanım sesim ama klavye gitar ve davulda çalıyorum.

 

Erhan YİĞİTCAN: Her şarkının bir hikayesi vardır. “New Revolution” nasıl ortaya çıktı? Şarkı Youtube’da 110 bin izlenmeyi geçti. Bu konu ile ilgili neler söylemek istersin?

Meresha: Herkesin kendi yeni bir devrimi olmuştur şimdiye kadar… Bazıları için tekrar şekil alma veya daha iyi yemek yemek gibi kişisel olabilir. Benim için hala bağımsız kalıyorken başarılı bir müzisyen olmaktır. Hiçbir bağımsız bayan artist bugüne kadar bütün ABD listelerinde bir Numara olamamıştır. Bu yüzden hala yapılması gereken çok şey var. Senin “yeni devrimin” ne?

 

Erhan YİĞİTCAN: Hayatımızda müziğin yeri hakkında ne söylemek istersin?

Meresha: Çoğu insan için müzik onların her gününün bir parçasıdır. Eğer yaptığın şeyleri hatırlarsan film müziğine eşlik ettiğini duyacaksın. Ben nasıl oluyor bilmiyorum, müzik olmadan yapamam.

 

Erhan YİĞİTCAN: Önümüzdeki günlerde yeni bir çalışma olacak mı? Hedeflediğin projeler var mı? Bize biraz anlatır mısın?

Meresha: Farklı yapımcılarla “New Revolution” şarkımın farklı versiyonlarını keşfetmek amacıyla Remix EP’si üzerinde çalışıyorum. Toplamda 300 ‘den fazla mix gönderen oldu ve bir kaçını seçtim.

Ayrıca grubumla beraber provalar yapıyorum. Kasım ayında TV’de yayınlanacak. Aralık ayında 2 büyük isimle konser vereceğim. – Third Eye Blind ve Adam Lambet.(Ayrıca Queen grubununu solistidir.)

 

muzrad_meresha2

 

Erhan YİĞİTCAN: Radyo programlarına ne sıklıkla konuk olarak katılırsın? Programda nelerden bahsedersin?

Meresha: Radyo programlarında biraz şanslı olmuşumdur. Dinleyicilerle iletişim kurmak için büyük fırsat… Böylece şahsım hakkında daha fazla bilgi ediniyorlar, öte yandan müzik hakkında da… Bu yolla tüm yaşamımız birleşiyor. Daha gerçekçi bağlantılar daha iyi olabiliyor.

 

Erhan YİĞİTCAN: Birazda farklı konulara yönelelim. Bu zamana kadar elde ettiğin en büyük başarın neydi? Bu başarını nasıl elde ettin?

Meresha: Bu hafta Amerika’da genel billboardlara, radio Top 40 listelerine benimle birlikte Adele, Justin Bieber ve New Direction girdi. Bunlar büyük isimler, bu yüzden beni listelerin ortalarında görmek doğru olur onlarla birlikte, Bu şaşırtıcı… Farklı radyo istasyonları tarafından eşlik ediliyor. Yaklaşık 8 hafta sürecek bu iş. Bu bireysel istasyonları çağırarak, yazma, kişiselleştirilmiş arama çıkışları sağlıyor vs…

 

Erhan YİĞİTCAN: Günlük hayatında genellikle neler yaparsın? Sosyal paylaşım sitelerini ne sıklıkla takip edersin?

Meresha: En büyük sosyal medya siteleri üzerinde çalışıyorum. Onları korumak bir sürü iş, ama doğrudan müzik dinleyen insanlarla irtibatta oluyorum, çünkü buna değer.

Ben, her şeye rağmen, doğa içinde dışarı çıktım. Koşmayı, pateni, bisiklet sürmeyi ve Zumba gibi grup egzersizlerini yapmayı seviyorum.

 

Erhan YİĞİTCAN: Röportaj için teşekkürler… Son olarak sitemiz Müzrad ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Meresha: Birkaç yıl içinde Türkiye’ ye gitmedim. Geri dönmek için bir bahane olmasını çok isterdim. Şaşırtıcı bir geçmişi olan büyük bir ülke…

Müzrad’ a gelince, takipçileri ile iletişim kurma şansını elde ettiğim için gerçekten takdir ediyorum. Bir sanatçı olarak ilk kez bir Türk dinleyici ile bağlantı yaptım, fakat nu umarım benim için son değildir.

 

Çeviri: Sinem Yıldırım

 


“İngilizce – English”

 

Erhan YİĞİTCAN: Hello Meresha… How are you? Can you tell us about yourself?

Meresha: I’m a singer, songwriter, musician, composer and producer.  I was born in Poland, but live in the US.  Right now, my single “New Revolution” is the number one song by an independent artist on US Top 40 charts.

 

Erhan YİĞİTCAN: How did you start music is your life? Did you start with interest? Do you play a musical instrument?

Meresha: A few concerts with some great bands like the Black Eyed Peas, Paramore, Katy Perry and others gave me the idea when I was about 12 that I wanted to be a musician. I play all the sounds on my EP “New Revolution”.  My main instrument is my voice, but I also play keyboards, guitar and drums.

 

Erhan YİĞİTCAN: Every song has a story. How is “New Revolution” show up? “New revolution” passed 110.000 on Youtube… What are your thoughts on this topic?

Meresha: Everyone has their own “New Revolution”.  For some it might be personal, like getting in shape again or eating better food.  For me, it is about being a successful musician while still staying independent.  No female independent artist has ever been number 1 on the overall US charts, so there is still a lot to be done.  What’s your “New Revolution”?

 

Erhan YİĞİTCAN: What do you have to say about the place of music in our lives?

Meresha: For most people, music is a major part of their everyday life.  If you look back on things you have done, you will also hear the soundtrack that accompanied it.  I don’t know how I could get by without listening to great music.

 

Erhan YİĞİTCAN:  In the days ahead will be your new work? Do you have targeted your projects? Can you tell us a bit about?

Meresha: I’m working on a remix EP with different versions of “New Revolution” from different producers.  In total, over 300 submitted mixes, and I’ve selected a few to put out.

I’m also in rehearsals with my band.  In November, I will be playing on TV.  In December, I’ll be playing a concert with 2 big acts – Third Eye Blind and Adam Lambert (who is also the lead singer of Queen).

 

Erhan YİĞİTCAN: How often a guest on radio programs? What are you talking about the program?

Meresha: I have been lucky to be on a bunch of radio programs.  It’s a great opportunity to communicate with the listeners so that they get to know more about me personally also beyond the music.  We are all going through this life together.  The more real connections you can have the better.

 

muzrad_meresha3

 

Erhan YİĞİTCAN: Let’s talk about the different issues. What was obtained your exalter biggest success until this time? How obtained this success?

Meresha: This week I entered the overall Billboard radio Top 40 Indicator chart in the US together with Adele, Justin Bieber and New Direction.  Those are some very big names, so when I saw mine right in the middle of the list with them, it was amazing.  Getting played by the different radio stations took about 8 weeks of work.  It’s a lot of calling individual stations, writing, providing personalized call outs, etc.

 

Erhan YİĞİTCAN: What do you do in your daily life generally? Social networking sites, how often do you follow?

Meresha: I’m on most big social media sites.  It is a lot of work to keep them all up, but it is worth it because I can be in touch directly with people who hear my music.

When I can, though, I am outside in nature.  I love to run, rollerblade, bike and do group workouts like in Zumba.

 

Erhan YİĞİTCAN: Thanks for the interview… Finally, what would you like to say about the Müzrad?

Meresha: I haven’t been to Turkey in a few years.  I’d love to have an excuse to come back.  It’s a great country with an amazing history.

As to Müzrad, I really do appreciate the chance to communicate with your followers.  It is my first time connecting with a Turkish audience as an artist, but hopefully not my last.

 

Translation: Sinem Yıldırım