Mustafa Akay

Başarılı şarkıcı Mustafa Akay, Müzrad’a konuk oldu ve çok özel bir röportaj gerçekleştirdik.

 

İşte O Röportaj!..

 

Erhan YİĞİTCAN: Mustafa Bey öncelikle merhabalar… Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Müzik sektörüyle tanışmanız nasıl oldu?

Mustafa AKAY: 1971 İstanbul doğumluyum. Şişli Terakki Lisesi’nden mezun olduktan sonra öğrenimime Bilkent Üniversitesi Turizm İşletme Bölümü’nde devam ettim. Müziğe bu yıllarda Ankara’da başladım. 1990 senesinde Bestekâr Sokak’ta gitarımla sahne alarak. O günden beri gerek solo gerekse grup olarak sayısız işlere imza attık.

 

Erhan YİĞİTCAN: Beş yıl aradan sonra “Sen Aşk” isimli maxisingle çalışmanızı hayranlarınızla buluşturdunuz. Albüm kapsamında yer alan şarkıların söz ve müziği size ait. Bu anlamda yeni maxisingle ‘ı müzikseverler nasıl yorumladı?

Mustafa AKAY: Genelde şarkılarımda kendi penceremden hayatı anlatmaya çalışıyorum, yani bir nevi dinleyenlerimle hayatı paylaşıyorum. Bu bağlamda müzikseverlerin bu yöndeki olumlu eleştirileri de bizleri mutlu etti şüphesiz.

 

Erhan YİĞİTCAN: Daha önce Alem FM, Radyo D ve Radyo Tatlıses’te program yaptığınızı öğrendik. Programınızın içeriği nasıldı? Radyo programcılığı yaptığınız yıllarda da müzik sektörüyle bir ilişkiniz var mıydı?

Mustafa AKAY: O yıllarda sosyal mecra yani adi üstünde sanal dünya yoktu… Size ulaşan herkes gerçekti. Metrelerce Fax ve sayısız telefon bağlantısı yaptık. “Çal Söyle” adlı programımızda dinleyici isteklerini yorumlayıp şiir okuyorduk. Az önce belirttiğim gibi hep hayatı paylaştık sevenlerle. O dönemde albüm yayınlamıştık. “Ruh İkizim”. Çıkış şarkımız “Sor Kendine” idi ve sahne almaya devam ediyordum.

 

muzrad_mustafa-akay2

 

Erhan YİĞİTCAN: İlerleyen günlerde farklı projelerde sizi görebilir miyiz? Aklınızda ne gibi çalışmalar var? En büyük hedefiniz nedir?

Mustafa AKAY: “Yaş Dediğin” adlı eserimize 12 Aralık’ta klip çekiyoruz ve sahne çalışmaları devam etmekte. Eğer nasipse yeni projemizi Mayıs ayında yayınlayacağız. Sahnede yorumlamaktan mutlu olduğum şarkıları okuyacağım.

 

Erhan YİĞİTCAN: Ne tür müzikleri dinleyerek ilham veya keyif alıyorsunuz? Başarılı bulduğunuz isimler var mı? İlerleyen günlerde çalışmak istediğiniz bir isim var mı?

Mustafa AKAY: Genelde klasik müzik dinlemeyi tercih ediyorum. O kadar çok birbirini anımsatan ve takip eden eserler yayınlanıyor ki etki altında kalmak istemiyorum. Öte yandan ruhumun dinlenmesi için de bana göre doğru tercih… Kayahan ile tanışma fırsatı bulmak çok isterdim ve onunla çalışabilmeyi. Ama nasip olmadı. Ebru Gündeş ile de düet yapmak isterim. Kısmet…

 

Erhan YİĞİTCAN: Bu soruyu ilk defa soruyorum. Hayatınızın olmazsa olmazları arasında neler var?

Mustafa AKAY: Bende ilk defa karşılaşıyorum 🙂 Sanırım AŞK olmazsa olmazım…

 

Erhan YİĞİTCAN: Günlük hayatınızda genellikle neler yaparsınız? Sosyal paylaşım sitelerini ne sıklıkla takip edersiniz?

Mustafa AKAY: Genelde kişisel gelişim kitapları okumak şu aralar en çok yaptığım ve yabancı dizi seyretmek… Sosyal medya da çok aktif olduğum söylenemez…

 

muzrad_mustafa-akay3

 

Erhan YİĞİTCAN: Röportaj için teşekkür ederiz… Son olarak Müzrad ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

Mustafa AKAY: Zaman ayırdığınız için ben teşekkür ederim. Sektöre girişinizden bu yana değişik bakış açısı ile yaptığınız yayınlar haberler bence çok güzel ve farklı… Yayımlarınızdaki görsel sunum da ilgi çekmekte… Başarılarınızın artarak devamını diliyorum. Herkese en içten sevgilerimle…