Serda Ceyhan

Radyo Programcısı, Haber Spikeri, Eğitmen Serda Ceyhan Müzrad’a konuk oldu ve keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

İşte O Röportaj !

 Erhan YİĞİTCAN: Serda Hanım öncelikle merhabalar… Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Serda CEYHAN: 27 Kasım 1980 Bilecik doğumluyum.  Öğretmen bir babanın kızı olarak büyük bir disiplin, terbiye ve eğitimle yetiştirildim. Adıyaman,  Düzce, Mersin gibi Türkiye’nin birçok şehrinde yaşama imkanı buldum. Dış Ticaret ve Yabancı dil eğitimleri aldım. Hayatında bu zamana kadar tüm istediklerini gerçekleştirme imkanı bulabilmiş, tam 20 yıldır radyoya, şimdiyse habere, haberciliğe kısacası mesleğine aşık biriyim diyebilirim. Ayrıca ne yazık ki günümüzde azalan sadakat, dürüstlük ve samimiyet gibi kavramlar benim için hala her şeyin üstünde…

 

Erhan YİĞİTCAN: Radyo kariyerinize 1994 yılında bir yerel radyoda başladınız. Radyo Programcılığı’ nı tercih etmenizdeki etken nedir? Bu işe bir ilgi sonucu mu başladınız?

Serda CEYHAN: 90’lı yılları,  dünyada ciddi anlamda iz bırakan olayların yaşandığı bir dönem olarak nitelendirebiliriz.  Mikrofonla tanışmama vesile olan da bu olaylardan biriydi aslında. Balkanlar’da büyük bir insanlık dramının yaşandığı iç savaşın en hararetli günleriydi. Okulumuzu temsilen benim bu konuyla ilgili konuşma yapmak için seçilmem ile başladı her şey. O zaman daha çok hobi olarak gerçekleştirdiğim canlı yayınlar 1999 yılına kadar sürdü. Profesyonel iş hayatıma ise Dış Ticaret Koordinatörü olarak başladım. Lakin yorucu ve yoğun geçen 7 yılın sonunda mikrofon özlemi ağır bastı  ve yıllar önce başlayan bu tutku, bugün beni ben yapan şeyin ta kendisi oldu.

 

Erhan YİĞİTCAN: Diksiyon, sunuculuk ve haber spikeri eğitimi aldığınızı öğrendik. Radyo sektörüne yeni başlayan genç arkadaşlar için bu eğitimler ne gibi katkılar sağlıyor sizce?

Serda CEYHAN: Doğuştan bize bahşedilen yeteneklerimizin bizi bir noktaya kadar götürebileceğine inananlardan olduğumu söylemeliyim. Hemen hemen her meslekte olduğu gibi radyoculukta da bir sistem ve kaideler var. Hepsinden önce ise sizi dinleyen kitleye karşı boynunuza yüklenen bir vebal… Buna örnek olmak zorunluluğu da diyebiliriz.  İster haber sunun ister program yapın önce Türkçe’ yi doğru kullanmak zorundasınız. Bu konuda ne yazık ki ciddi eksikliklerimiz olduğunu düşünüyorum. Eğitimin insana katkı sağladığı aşikar. Peki, bu mesafeli duruşun sebebi ne?  Kısa ve kolay yoldan başarıya ulaşma isteğimiz mi? Asıl irdelenmesi gereken konu bu bence.

 

muzrad_serda-ceyhan2

 

Erhan YİĞİTCAN: Şuanda YTN Kariyer Akademisi’nde eğitmensiniz ve geçenlerde yaptığınız paylaşımlarda Radyo Haberciliği üzerine bir eğitim olacağından bahsetmiştiniz. Bu eğitim kapsamı hakkında bilgi verir misiniz? Deneyimlerinizi başkalarıyla paylaşmak nasıl bir duygu?

Serda CEYHAN: Ekim ayı itibarile YTN Kariyer Akademisi’nde, bu mesleğe yıllarını vermiş, alanında uzman isimlerle birlikte derslerimize başlıyoruz. Arzu edenler; diksiyon, doğru ve etkili konuşma, radyo programcılığı, radyo haberciliğinden tutun da zaman yönetimi ve günümüzün olmazsa olmazlarından sosyal medya kullanımına kadar birçok konuda eğitim alma şansına sahip olabilecekler. Deneyimli radyo programcısı ve ödüllü haber spikeri Tufan Yakar, Prof. Dr. Bedri Ömrüuzun, eski TRT spikeri Salih Uzuner, Devlet Tiyatrosu sanatçısı Cevdet Arıcılar gibi isimlerle aynı kurumda eğitmen olarak yer almak, deneyim ve bilgilerimi  başkalarına aktarmak ise benim için ayrı bir gurur tabii ki…

 

Erhan YİĞİTCAN: Peki, sizce radyoda başarılı bir haber spikeri olmak için neler gerekiyor? Ses tonunun da bu etkenlerden biri olduğunu düşünürsek bu anlamdaki tavsiyeleriniz nelerdir?

Serda CEYHAN: Yeteneklerinizi ve sahip olduğunuz özelliklerinizi bir kenara bırakın. Öncelikle işiniz konusunda disiplinli, çevreye ve olaylara duyarlı hatta meraklı bir karaktere sahip olmanız şart. Empati de yapabilmelisiniz. Çünkü siz aslında hem haberi veren hem de alan kişisiniz. En doğru, en tarafsız ve en yalın haliyle dinleyiciyi bilgilendirme maksadını gütmeniz ise temel ilkeniz olmalı. Aktarım konusunda ise tonlama, vurgulama ve telaffuzunuzun mükemmeliyetini birazda bu işin eğitimini aldıktan sonra sağlayabilirsiniz. Zira bunlar aslında teknik konular. Teknik diye bir tabir kullanıyorsak başta da belirttiğim gibi işin kaidelerini ve inceliklerini bilmek zorundasınız.

 

Erhan YİĞİTCAN: Birazda farklı konulara yönelelim. Çağımızda sosyal medyanın biliyorsunuz ki büyük bir rolü var. Peki, sizin hayatınızda sosyal medyanın büyük bir rolü var mı? Çok sık ilgilenir misiniz?

Serda CEYHAN: Bu çağın adeta lokomotif unsurlarından biri sosyal medya. Ya içinde olur bilgiyi alıp dışa aktarır ya da uzağında durmayı tercih eder, olay ve durumları algılama,  değerlendirme yapabilme hususunda dar bir çember içinde kalmayı tercih edebilirsiniz. Benim tercihim ise belli. Sosyal medya olmazsa olmaz.

 

muzrad_serda-ceyhan3

 

Erhan YİĞİTCAN: Günlük hayatınızda genellikle neler yaparsınız? Çalışma esnasında müziği arka planda tutar mısınız?

Serda CEYHAN: Kariyerimin bir bölümünde müzik direktörlüğü de vardı.  Uzun yıllarımı müzik programları yaparak geçirmiş olmam ise müziğin aslında bu hayatta asla vazgeçemeyeceğim şeylerden biri olduğunun göstergesi. Tabii haberci kimliğimizle görev başında olduğumuz saatlerde müziğe çok fazla yer ayıramıyoruz.

 

Erhan YİĞİTCAN: Peki tatil günlerinizde bir plan yapar mısınız? Sizce, tatiller daha çok dinlenme amaçlı mı yoksa eğlenme, gezme amaçlı bir şekilde mi değerlendirilmelidir?

Serda CEYHAN: Tatil demek seyahat demek benim için. Ne kadar hareket ederseniz o kadar dinç kalıyorsunuz. Düzenli uyku ve sağlıklı beslenme dışında sürekli hareket felsefesiyle tüm hayatımı idame ettirebilirim.

 

Erhan YİĞİTCAN: Röportaj için teşekkür ederiz… Son olarak Müzrad hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

Serda CEYHAN: Süslü ve abartılı cümleler kullanarak radyonun önemini uzun uzun anlatmayacağım.  Herkes neyin ne olduğunu çok iyi biliyor. Biz yıllar önce kulağımıza gelen o sesin (seslerin) susmasını istemiyoruz. Saygı gösteren, katkı sağlayan, devamlılığı için uğraşan ve bizim gibi düşünen yayın kuruluşlarından biri olduğunuz için ise size teşekkür ederiz.

 

muzrad_serda-ceyhan4