Aydoğan Topal’dan İkinci Solo Albüm: ‘Kuzey’

Karadeniz müziğinin genç temsilcilerinden Aydoğan Topal ikinci solo albümü ‘Kuzey’ ile yeni yıla merhaba diyor… Karadeniz’den Evrenselliğe açılan uzun bir yolu adımlayan Aydoğan Topal, ikinci solo albümü ‘Kuzey’i dinleyicileriyle buluşturdu!

 

İlk albümü (2009) ‘Heyyamo’ ile adından söz ettiren ve canlı performanslarıyla da hatırı sayılır bir dinleyici kitlesine ulaşan Topal, ‘Kuzey’de de besteci kimliğini önde tutuyor…

 13 eserin yer aldığı ‘Kuzey’ albümünde, 12 eser Aydoğan Topal’a ait. Albümün yönetmen ve aranjesinde Selim Bölükbaşı yer alıyor. ‘Kalani Bana Birak, Sevdaluk, Yayla Zamani ve Kavali’ eserlerinin aranjeleri de Aycan Yeter imzası taşıyor. Söz ve besteleriyle İbrahim Karaca, Akın Zurnacı, albüme katkıda bulundular.

 

Albümde Kemençe, darbuka ve elektro bağlamada yine Selim Bölükbaşı yer alırken, Resul Dindar, Selçuk Balcı, Niyazi Koyuncu, Ali Kal, Erdal Bayrakoğlu, Adem Gümüşkaya, Akın Zurnacı ve Salih Yilmaz vokalleriyle sanatçıya destek verdiler. Albüm görselleri ise usta fotoğrafçı Ali Eşitmez tarafından çekildi.

 

Esen Müzik etiketiyle dinleyicisiyle buluşan ‘Kuzey’ albümünde Aydoğan Topal; uzun yıllarını verdiği müzik hayatında, evrensel müziğe giden yolda, yerel müziği sahiplenmekten geçtiğinin altını çiziyor. Türkiye’de alışıla gelmiş Karadeniz müziğine alternatif duruş niteliğinde olan bu albüm, gerek kullanılan enstrümanlarla gerekse bestelerle özgün müzik tarzı ve kendine has duruşuyla raflardaki yerini alıyor.

 

Farklı enstrümanların bir araya gelişini ise sanatçı ‘Aydoğan Topal’ şöyle yorumluyor: “Tulum kemençe ile dansa başlarken, gitarın saksafonu davet edişini, anne karnında ilk duyduğumuzda içimizi titreten o ritmi bulacağınız bu albüm; çaldığı enstrüman ile bütünleşip, notalara hayat verenlerin yarattığı sizlerle beni buluşturan samimi bir dostluğun ürünüdür.”

 

 

Aydoğan Topal’ın, ‘Kuzey’ albümü yakın zamanda tüm müzik marketlerde ve dijital platformlarda satışa sunulacak!

 

Gelişmeleri ve daha fazlasını Müzrad’dan takip edebilirsiniz!..


Etiketler: ,,,,,