Buket Kaya

‘Gel’ şarkısının klibini geçtiğimiz günlerde sevenleriyle buluşturan başarılı şarkıcı Buket Kaya, Müzrad’a konuk oldu ve keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

İşte O Röportaj!..

 Erhan YİĞİTCAN: Merhaba Buket Hanım… Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Müzikle tanışmanız nasıl oldu ve müziğe olan ilginiz nereden geliyor?

Buket KAYA: Merhaba 1981 yılında Sinop’ta doğdum.  Üniversite eğitimi için 4 yıl Ankara’da bulundum. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olup Sinop’ta eczanemi açtım. Müzikle ise çok küçük yaşlarda tanıştım. Eline mikrofon diye tarağı alıp şarkı söyleyen, sesini kasetlere kaydeden bir çocuktum. Bu yeteneğimi ve ilgimi fark eden annemin 10 yaşında beni Sinop Belediye Konservatuarı’na göndermesiyle başladı her şey. Bağlama ile başlayan serüvenim Türk sanat müziği, çok sesli korolar ve üniversite yıllarında katıldığım bir ses yarışması sonunda girdiğim TRT Gençlik Korosu ile devam etti. Halen Sinop Kültür Sanat Musiki Derneği Türk sanat müziği korosu koro şefliği yapmaktayım.

 

Erhan YİĞİTCAN: Geçtiğimiz yıllarda “Grup Hasbihal”in solistliğini yaptınız. Grubunuz nasıl bir araya geldi? Ortaya çıkış hikayesini ve isminin nereden geldiğini bizimle paylaşır mısınız?

Buket KAYA: Sinop Kültür Sanat Musiki Derneği’nde birlikte çalıp söylediğim arkadaşlarımın daha farklı tarzlarda da müzik yapma önerisi üzerine kurduğumuz bir gruptur Grup Hasbihal. Hasbihalin kelime anlamı sohbettir, karşılıklı konuşmaktır. Biz aslında müzikle de karşımızdaki ile konuşur, onlara duygularımızı ifade ederiz. Grup dışından bir arkadaşımızın önerisi olan bu adı, anlamının güzelliğini de baz alarak kabul ettik.

 

Buket Kaya

 

Erhan YİĞİTCAN: Yeni maxi single çalışmanızla müzik dünyasına merhaba dediniz. Müzikseverlerle buluşturduğunuz şarkılar nasıl yorumlandı? Klip çekmeyi düşündüğünüz şarkı hangisi?

Buket KAYA: Evet Maxi single’ımda Gel, Neden ve Hayra gider isimli 3 adet şarkı bulunuyor. Dinleyicilerim özellikle sosyal medyadan ulaştırdıkları mesajlarda şarkılarımın sözlerinin çok anlamlı olduğunu, kendilerinden bir parça bulduklarını ve melodilerinin çok etkileyici olduğunu söylüyorlar. Özellikle gel parçası bir çok çiftin birlikteliğe adım attıkları ilk günün ilk şarkısı olmuş durumda.  Klibimizi de Gel isimli şarkıma çektik.

 

Erhan YİĞİTCAN: Peki hayalinizdeki işi yapıyor musunuz? Küçükken büyüklerimizin meslek seçimiyle ilgili sorduğu soruya verdiğiniz cevap şuan ki işinizle bağlantılı mıydı?

Buket KAYA: Evet bu benim hayalimdi ve gerçek oldu. Küçükken yaptığım kaset kayıtlarını profesyonel kayıtlara döndürmenin mutluluğu içindeyim. O zaman kendini sahnede hayal eden küçük kız çocuğunu aynı hayali gerçekleştirerek büyütmek güzel.

 

Erhan YİĞİTCAN: Ülkemizde çok sayıda şarkıcı var. Bu anlamda müzik piyasasının zengin olduğunu söyleyebilir misiniz? Ülkemizde müzik sektörünün sizce ne gibi bir değeri var?

Buket KAYA: Türk müziği zengin bir içeriğe sahip. Son yıllarda piyasada duyduğumuz şarkılar ise ne yazık ki aynılaşma içinde ve maalesef radyo ve televizyon gibi yayın organları da bu tek düze şarkıları sürekli çalmakta. Yeni yeni yapılmaya başlanan coverler ise kendi müzik zenginliğimize geri dönme çabasının bir ürünü diye düşünüyorum. Umuyorum müzik kalitesi iyi olan ama isimlerini duyamadığımız şarkı ve sanatçıları da en kısa zamanda yayın organlarında görebilir ve dinleyebiliriz.

Toplumun duygularına tercüman olması bakımından, müzik çok değeri olmasına rağmen müzik sektörüne bu değerin verilmediği kanısındayım.

 

Erhan YİĞİTCAN: Önümüzde ki günlerde yeni çalışmalarınız olacak mı? Hedeflediğiniz projeleriniz var mı?

Buket KAYA: Önümüzdeki günlerde radyo ve televizyon programlarının yanı sıra konserlerle şarkılarımı duyurmaya devam edeceğim. Tabi ki yeni beste çalışmalarım da devam edecek.

 

Erhan YİĞİTCAN: Birazda farklı konulara yönelelim. Sosyal medya ile ne kadar ilgilisiniz? Günlük ne kadar vakit ayırıyorsunuz?

Buket KAYA: Sosyal medya artık vazgeçilmez bir parça hayatımızda. Akıllı telefonların da icadıyla sürekli elimizin altında bir haber kaynağı var ve tabi ki bende bunu sıklıkla kullananlardanım. Ama işime konsantre olduğum ve sevdiklerimle birlikteyken uzak tuttuğum bir araç.

 

Buket Kaya

 

Erhan YİĞİTCAN: Peki bir hedefiniz ya da gerçekleştirmek istediğiniz bir düşünceniz var mı? Varsa bizimle paylaşabilir misiniz?

Buket KAYA: Müzik sektöründe kalıcı olmak ve yeni bestelerimle birlikte çok daha geniş kitlelere ulaşmak istiyorum. Hedefim yurt içi ve yurt dışında konserler vermek ve gerçekten müziğe ihtiyacı olan ama ona ulaşamayan bölgelerde var olmak.

 

Erhan YİĞİTCAN: Röportaj için teşekkür ederiz. Son olarak sitemiz Müzrad hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

Buket KAYA: Müzik ve radyo dünyasına dair en güncel haberlere ulaşabildiğim bir portal… Tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.


Etiketler: ,,,,,,