Cem Kölemenoğlu

Radyonun değerini bilen, değerlerimize sahip çıkan bir yönetici… Farklı tarzı ile raflarda yerini alan ve bir erkek yaşam kültürü rehberi olan ADAM Dergisi’nin imtiyaz sahibi Cem Kölemenoğlu, Müzrad’a konuştu.

 

İşte O Röportaj!.. 

Erhan YİĞİTCAN: Adam Dergisi’ni kurma fikri nereden geldi? Anlatır mısınız?

Cem KÖLEMENOĞLU: Uzun zamandır ticaretin içinde olan ve dünya nezdindeki gelişmeleri yakından takip eden biri olarak aslında kadın egemen bir toplumda hatta bir dünyada yaşadığımızı söylemek zor olmasa gerek. (gülüyor) Şaka bir yana dünyada ticaret kadın ve çocuk ağırlıklı olarak üretime devam ediyor. Biz erkekler için çok da özel şeyler yok bu anlamda. Dergiler bile onların ilgi gösterdiği konular hakkında şekilleniyor ve bu anlamda varlıklarını sürdürüyor. Bu anlamda da biz erkeklere ait bir şey olsun istedim, bir yaşam kültür rehberi özünde bizlerin faydalanabileceği  bir yayın göremediğim için bu yola çıktığımızı söyleyebilirim.

 

Erhan YİĞİTCAN: Peki, ilk sayınızı Ocak ayında çıkardınız ve oldukça ses getirdi. İçerik olarak diğer dergilerden farkınız nedir?

Cem KÖLEMENOĞLU: Biz aslında her anlamda farklı olduğumuzu düşünüyoruz. Yayına başlamadan önce sadece ülke nezdinde değil tüm dünyadaki yayınları uzunca bir araştırmanın sonucunda süzerek kendi kimliğimizi oluşturmak istedik. Bu anlamda derginin içeriğindeki konular dışında, sayfa özellikleri, tasarımları, gramajı, raflar üzerindeki  duruşu, fiyatı gibi tüm detaylar dikkate alınarak yola çıkmanın bizi diğer dergilerden farklı kılacağına inandık. Ekibimle de istişare ederek, herkesin hemfikir olduğu zamanda tüm adımları atmayı ilke ediniyoruz. Bir kişinin bile farklı düşüncesinin belki de doğru olduğu düşüncesi ile tam anlamda hep beraber kanaat getirmeden yola çıkmıyoruz. Bazen tek kişiyi ikna edemediğimiz durumlarda çoğunluk olarak o tekile uyduğumuz zamanlar da oluyor. (gülüyor) Tüm bu detaylar bir yana içerik olarak diğer dergilerden en büyük farkımız, magazin ağırlıklı olmaması ve reklamlarla boğulan bir sayıya sahip olmaması…

 

Erhan YİĞİTCAN: İlk kapak yüzünüz Erkan Petekkaya’ydı. Sosyal medyada gündem oldunuz. Tepkiler nasıldı bahseder misiniz?

Cem KÖLEMENOĞLU: Ben hayatı aslında bumeranga benzetirim. İnsan iyi şeyler düşünüp ona kalpten inandığında muhakkak kendisine bir şekilde geri döneceğine inanırım. Bu anlamda dergimizin raflardaki duruşunu hayal edip yapılan çalışmalar nezdinde bu duruşu da tamamlayacak doğru bir özneye de ihtiyaç duyuyorduk tabii ki. Erkan Bey’inde şuan gündemdeki başarılı bir projede yer alması ve toplum nezdinde de bizim dergimizin ideolojisine sahip bir kişi olduğuna inandığımız için kendisinin olmasının doğru olacağına inandık. Bu sebeple tepkiler gerek sosyal medyada gerekse okuyucularımızın geri dönüşleri ile oldukça olumlu ses getirdi. Buradan da değerli okuyucularımıza, takipçilerimize teşekkürlerimi aracılığınız ile iletmiş olalım.

 

muzrad_cem-kolemenoglu2

 

Erhan YİĞİTCAN: Günümüzde artık birçok şeye insanlar internet ve sosyal ağ mecrasından ulaşıyor. Bu sizi korkutuyor mu?

Cem KÖLEMENOĞLU: Her zaman Türk milleti olarak birçok konuda olduğu gibi somut olan, yayın olarak da dokunduğumuzda hissedebildiğimiz şeylere daha çok değer verdiğimize inanıyorum. Ancak iş yoğunluğu fazla olan ve bu mecraları çok aktif olarak kullanan insanlara da ulaşabilmek ve onların da talepleri ile bizleri yönlendirmeleriyle bu anlamda da faaliyette olacağımızı söyleyebilirim. Hatta gerekli çalışmalara başladık çok yakın bir zamanda akıllı cihazlarda da yer alacağız.

 

Erhan YİĞİTCAN: İkinci sayınızdan bahseder misiniz? Okuyucuları hangi sürprizler bekliyor?

Cem KÖLEMENOĞLU: Bu sayımızda da değerli okuyucularımızın yine bir önceki sayımızda olduğu gibi beklentilerini karşılayabilme arzusuyla özenli bir çalışma gerçekleştirdik. Teknolojiden modaya, ekonomiden sağlığa kadar birçok konuda özel isimlerin yer aldığı yine birbirinden çarpıcı konular yer alıyor. Okuyucularımızı bekleyen sürprizlerden biri de kapak yüzümüz, sevenlerinin çok yakından tanıdığı ve şuan gündemdeki dizilerin en başlarında yer alan Karagül dizisinin Kendal Ağa karakterine hayat veren ünlü oyuncu değerli sanatçımız Mesut Akusta… Daha fazla detay vermeyelim, okuyucularımıza olan saygımızdan (gülüyor). Sadece bu sayımızda kötü olarak gördüklerimizin aslında ne kadar iyi olabileceği konusunda ufak bir tüyo verebiliriz.

 

Erhan YİĞİTCAN: Yazılı basın olarak Adam Dergisi radyoculara ve radyoya büyük yer veriyor ve önemli radyocuları bünyesinde barındırıyor. Biz radyocular olarak bunu bir tek sizin derginizde görüyoruz bunun sebebi nedir?

Cem KÖLEMENOĞLU: Yaşadığımız yeryüzünde durduramadığımız bir zaman var. Bu zaman o kadar hızlı akıp gidiyor ki bununla birlikte insanlarında ihtiyaç duyduğu şeyler büyük bir değişim gösteriyor. Teknoloji değişiyor ve aslında yaşamı kolaylaştıran bu değerler bizler farkında değiliz ama kendi değerlerimizden bizleri uzaklaştırıyor. Muhabbetten yoksun bir nesil oluyoruz gün gittikçe… Eskiden televizyon yoktu radyo vardı. Bu ülkenin sesiydi radyolarımız ve sizlerin sohbetiyle ısınırdı evlerimiz. Buluşmalarda bile riyakar olunuyor şimdi gözlemlediğim kadarıyla (gülüyor). Geldim,  geliyorum, köşedeyim ışıklardayım vs… Halbuki eskiden insanlar olması gereken yerde zamanında olurlardı. Ben elimden geldiğince kendi değerlerimizi unutmamamız adına bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Bu anlamda da sizlere de çok saygı duyuyorum ve önemsiyorum. Bu ülkenin aslında gerçek sesi sizlersiniz, bizlerin çok kıymetli rehberlerisiniz…

 

Cem Kölemenoğlu

 

Erhan YİĞİTCAN: Son olarak Müzrad’la ilgili neler söylemek istersiniz?

Cem KÖLEMENOĞLU: Müzrad’da farklı röportajlara ve konulara rastlamak mümkün. Farklı bir tarzınız var, emeğinize sağlık. Başarınız daim olsun…


Etiketler: ,,,,,,,