Cemil Qoçgiri & Tara Jaff – Tembur & Harp

Tembur üzerindeki ustalığı ve müzikteki yeni denemelere dair yaratıcı yaklaşımı ile hem beraber çalıştığı müzisyenlerden hem de dünyanın her yanındaki müzikseverlerden büyük övgüler alan Cemil Qoçgiri’nin dördüncü albümü “Tembur & Harp” Sony Music Classical etiketiyle raflardaki yerini alıyor.

 

Kendine has bir stili olan ve harp’ı günümüzde Mezopotamya müziğinde bu stil ile çalan tek sanatçı Tara Jaff ile kaydedilen albüm, Mezopotamya’nin en eski telli enstrümanlarından olan tembur ile harp’in modern dönemde unutulmaya yüz tutmuş mistik ve antik melodilerinin çağdaş yorumunu yakalayıp dinleyicilere meditatif bir yolculuk vadediyor.

 Genel düzenlemelerin Cemil Qoçgiri’ye, harp aranjmanlarının da Tara Jaff’a ait olduğu albümde toplam 11 eser yer alıyor. Geleneksel ve bilinen bir kaç eser dışında albümün genel yoğunluğu enstrümantal eserlerden oluşuyor.

 

Kayıtları Almanya’nın Mainz şehrinde yapılan albüme aynı zamanda sürpriz isimler dahil oldu. Müzik otoriteleri tarafından çok beğenilen “Rewend” albümünün düzenlemesinde de beraber çalıştığı dünyaca ünlü güçlü sesiyle Aynur, “Baran Bari” adlı Kürtçe hit şarkıyı seslendirdi. Yine Morgenland All Star Band’de de beraber çalıştığı, caz ve deneysel müziğin yeni dönem isimlerinden Kinan Azmeh de klarneti ile albüme renk kattı. Yılmaz Yeşilyurt, Manuel Lohnes, Susanne Hirsch, Babak Massali ve Fardin Lahourpour gibi usta müzisyenler de albümdeki yerlerini aldılar.

 

Genel kayıtları Almanya’nın en iyi stüdyolarından biri olan Studio Tonmeister / Mainz’da kaydedilen Cemil Qoçgiri & Tara Jaff – “Tembur & Harp” albümü Sony Music Classical etiketi ile tüm dijital platformlar ve müzik marketlerde!!!

 

TRACKLIST

1- Re
2- Baran Bari
3- Av
4- Berfin
5- Pore
6- Tembur
7- Revin
8- Saqi
9- Nevai
10- Tinuy Serab
11- Ruh

 


Etiketler: ,,,,,,,,