Esin Görür

Capital Radio’nun başarılı radyo programcısı Esin Görür ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

İşte O Röportaj !..

 Erhan YİĞİTCAN: Esin Hanım öncelikle merhabalar… Nasılsınız? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

 

Esin GÖRÜR: Selamlar keyifli günlerdeyim. Yoğun bir dönemden geçiyorum. Uzun zamandır yayında olduğum radyodan ayrılıp başka bir büyük radyoda yayına başladım. Çok hızlı bir geçiş oldu. Bu sırada bir de evlendim. Anlayacağınız gerçekten ilginç ama bir o kadar güzel ve heyecanlı günler geçiyorum. Tatlı bir yoğunluk var hayatımda, hiç şikayet etmediğim. Her şey gayet keyifli. Sorduğun için çok teşekkür ederim. =)

 

 

Erhan YİĞİTCAN: Radyo sektörüyle tanışmanız nasıl oldu? Bu işi yapmayı daha önceden hayal ettiniz mi? Bu sektörü tercih etmenizde ki en önemli etken nedir?

 

Esin GÖRÜR: Çocukken dans ederdim. Dans hocam ayrıca yerel bir radyoda yayıncıydı. Onu ziyarete gittiğimde o atmosfer beni çok etkilerdi. Ona ve işine hayranlık duyardım. Televizyon ve radyo hep imrendiğim mecralar oldu. Müziğe de yoğun ilgim vardı tabi. O dönemde şarkılara ulaşmak öyle kolay olmadığından evde olduğum her an radyo dinlerdim. Sonra anadolu lisesi sınavlarını kazandım. Bir iletişim meslek lisesini kazanmıştım ama puanım çok yüksek olduğu için babam Cağaloğlu Anadolu Lisesi’ne gitmemin daha uygun olacağını düşündü. “Neyse üniversitede iletişim okurum” dedim ben de. Sonra iletişim eşit ağırlık bölümünden çıkarıldı ve ben iktisat eğitimimle başbaşa kaldım. Tam hayallerimden vaz geçiyordum ki Anadolu Üniversitesi hayallerime yetişti. Üniversite radyosunun (Radyo A) seçmelerine katılıp yedi aylık bir eğitim aldım ve bir baktım ki radyo mikrofonuna kouşur olmuşum. Sonra o potans hiç kapanmadı zaten. Mikrofona kavuşmam, baya yılan hikayesi anlayacağınız…

 

muzrad_esin-gorur2

 

Erhan YİĞİTCAN: Yayın yaptığınız ilk radyoyu ve bu zamana kadar hangi radyolarda çalıştığınızı sırayla bizimle paylaşır mısınız?

 

Esin GÖRÜR: Az önce bahsini ettiğim Radyo A’da başladı benim yayın hayatım. Bir yabancı müzik radyosuydu o zamanlar. Bir üniversite radyosu olduğu için bir hayli özgürdük. İlk özel programımı da orada gerçekleştirdim. İsmi “Alternatif Akım”dı. Kuzey Avrupa’dan eserler çalardım genellikle, elektropop, trip-hop tarzında. Sonra üniversite eğitimimin biteceği dönemde yeni açılacağını duyduğum Pal FM’de başvurdum. İlk profesyonel yayınlarım Pal FM’de gerçekleşti. Ulusal bir radyo olarak ilk tecrübemdi. Sonra Pal Media’nın ikinci radyosu Pal Station açıldı ve ben de soluğu orada aldım. Orada da uzunca seneler yayın yaptım. Pal Media’daki serüvenim neredeyse sekiz sene sürdü. Ardından bir yenilik yapmanın vakti geldi ve işte şimdi Capital Radio Türkiye’deyim. Her sabaha” Bay J ve Arkadaşları”yla başlıyorum…

 

 

Erhan YİĞİTCAN: Peki, Capital Radio ile tanışmanız nasıl oldu? Bay J ve Arkadaşları programında hangi konuları ele alıyorsunuz?

 

Esin GÖRÜR: Bay J’i ilk olarak Okan Bayülgen’in radyo projesinde tanıdım. “Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası” ismini taşıyan projede bir ayı aşkın süre birlikte çalışmıştık. Bu iş sonrasında da iletişimimiz devam etti. Kendisi zaten yayınlarını hayranlıkla takip ettiğim yegane isimdi. Radyodan ayrılacağımdan bahsettiğimde birlikte çalışmamızın ne güzel olacağını konuştuk. Birbirimize yabancı değildik, kafa dengiydik ve ikimiz de işimize aşıktık. Sonra süreç ciddileşti ve Capital Radio Türkiye bünyesine dahil oldum.

Her sabah 7’de mikrofonu açıyoruz. Gündemden haberler paylaşıp, haberleri bizce ele alıyoruz. Bir kaç yenilik yaptık eski programından farklılaştırmak için. Her gün için listeler hazırlıyoruz. “Kötü bir gün geçirdiğinizi gösteren 10 işaret”, “berbat bir araba kullandığınızı gösteren 10 işaret” gibi. Bay J, Erkan Yavaş ve ben kendi tarzımızda cevaplarımızı yayında konuşup eğleniyoruz. “Bay J Kadın Olsaydı” diye bir bölümümüz var mesela. Bay J’nin oyuncu yönünü de değerlendiriyoruz yayınlarda. Bay J kadınlara, kadınlık dersi vermeye çalışıyor. Onun olmasa da benim en çok sevdiğim bölümlerden. =) “Erkan Yavaş’la Günün Testi”, “Kadın İşi Erkek İşi” diye bölümlerimiz de var. Yani programımız dolu dolu. Bölümler değişiyor ama eğlencemiz hep baki kalıyor.

 

muzrad_esin-gorur3

 

Erhan YİĞİTCAN: Sizce bir radyo programının veya radyonun sıkça dinlenilmesi için ne gibi özelliklere sahip olması gerekir?

 

Esin GÖRÜR: Bence bir yayını özel kılan şey, dinleyicinin işine ne kadar emek verdiğinin farkında olması. İyi konuşuyor olmak bir anlam ifade etmiyor bence. Herkes çalışınca iyi ve düzgün konuşabilir. Konuşabilen biri olmakla, kendini dinlettiren biri olmak arasında fark var. İstikrar da çok önemli! Dinleyici her gün radyosunu açtığında neyle karşı karşıya olacağını bilmek ister -güzel sürprizler dışında- ama hep o alışmış olduğu tadı arar radyosunun başındayken. En azından bu benim için böyle. Müzikler, işine ne kadar saygı duyduğun, ne kadar emek harcadığın ve ne kadar samimi olduğun vs… Hepsi ve dahası dinlenilmek için gerekli… Net bir formül yok, olsa da durum günden güne değişirdi zaten. Olay zamana uyum sağlamayı başarmakta…

 

 

Erhan YİĞİTCAN: Başarılı olmak için eğitim şart muhakkak tabii ama radyocu olmak için eğitimin dışında yeteneğin de olması şart mı sizce, yani yeteneği olmayan arkadaşların sadece eğitim alarak bu işi yapabilmeleri mümkün mü, ya da eğitim olmadan sadece yetenek yeterli mi?

 

Esin GÖRÜR: Yani bunun için kendimce bir yanıt verebilirim sadece. Yetenek bu işin temeli diyebiliriz ve bu yeteneği eğitimle parlatabiliriz. Sadece yenetekle ve biraz şansla da başarı yakalamak mümkün tabi. Dediğim gibi olayın bir formülü yok ama işine ve dinleyenine saygı duyan bir yayıncı kendini geliştirmek ister. Yetenekli olmanın dışında kendisini mikrofon başında ışıldarken görmek ister, dinleyenine hak ettiğini vermek ister. İş yürüyor diye durumu savsaklamak hiç bana göre değil. Hangi işi yaparsan yap hakkını ver, çünkü saygı başka türlü kazanılmıyor…

 

 

Erhan YİĞİTCAN: Program esnasında genelde nasıl bir ruh haline sahipsiniz, yayın akışının kafanızda ya da yazılı olarak tasarladığınız belli bir planı programı oluyor mu yoksa her şey doğal olarak mı ilerliyor?

 

Esin GÖRÜR: Bir sabah şovu olduğu için kötü bir ruh halinde olmam mümkün değil. O gün kötü olsa da, yayında her gün güzeldir. İşimiz insanları eğlendirmek ve bu işin de zorlu yanlarından biri de bu. Her sabah beşte kalkıp mutlu olmayı başarmak zorundayım…

Yayınlarımız için tabii ki bir hazırlık sürecinden geçiyoruz. Her yayın sonrasında bir sonraki yayında konuşulacak konular genel hatlarıyla belirleniyor. Her şey yazılı diyemem ama her şey bir düzende ilerliyor. Biraz hazırlık biraz emprovize diyebiliriz.

 

 

Erhan YİĞİTCAN: Genellikle hangi müzikleri veya şarkıcıları dinlemeyi tercih edersiniz? Moral kaynağım şu tarz müzik diye söyleyebileceğiniz bir müzik tarzı var mı?

 

Esin GÖRÜR: Ben hep sevdiğim müzik tarzımın dışında yayınlar yaptım sanırım. Her tarzda müzik dinlerim çok net sınırlarım yoktur ama gönlümde hep rock ‘n roll var diyebilirim. Abim de rock, metal türünde şarkılar dinlerdi. Ondan dolayı da bu tarzlarla çok genç yaşta tanıştım. Yeni dönemden de çok fazla sevdiğim isimler var ama bu konuda biraz dinazorum diyebilirim. 60’lar, 70’ler favori yıllarım

 

 

Erhan YİĞİTCAN: Günlük hayatınızda neler yaparsınız? Sosyal paylaşım sitelerini ne sıklıkla ziyaret edersiniz?

 

Esin GÖRÜR: Günlük hayatımda dostlarımla vakit geçirmeyi çok severim. Bir kedim ve köpeğim var onlar da yeterinde vaktimi alıyor aslında. Oyuncaklar yapıyorum bazen. Bir şeyler üretmek benim için meditasyon gibi oluyor. Spor yapıyorum üşenmediğim zamanlarda. Eşimle vakit geçiriyorum. Böylece günler geçiveriyor.
Sosyal medya kullanmayı seviyorum ama bir denge yakalamaya çalışıyorum kendi içimde. Bazen bir şeyler paylaşmadan önce “aman kime ne canım senin ne yaptığından” diyip gönderilerimi paylaşmadan sildiğim de oluyor. Bazen sırf bu sebeple birilerini takip etmeyi bıraktığım da oluyor. Sahi acaba sosyal medya tam olarak neye hizmet ediyor?!

 

 

Erhan YİĞİTCAN: Röportaj için teşekkür ederiz… Son olarak sitemiz Müzrad ile ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Esin GÖRÜR: Size ve Müzrad’a teşekkürler tabii ki. Zaman ayırdığınız ve benimle bu hoş sohbeti yaptığınız için. Sektörden haberleri sizden almaya devam edeceğim. Tüm çalışma arkadaşlarınıza, sevgiler, kolaylıklar…

 

muzrad_esin-gorur4


Etiketler: ,,,,