Esra Sezer

‘Ama Hala’ isimli şarkısını geçen aylarda yayınlayan Esra Sezer ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik ve sorularımıza özel yanıtlar aldık!

 

İşte O Röportaj!..

 Erhan YİĞİTCAN: Merhaba Esra Hanım… Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Müzikal kariyeriniz nasıl başladı?

Esra SEZER: Merhabalar… Aynı zamanda Almanya’da da yaşadığımdan dolayı profesyonel sahne hayatım okul konserlerinden sonra Almanya’da 2006 yılında Türkiye’de ise 2008 yılında başladı.

 

Erhan YİĞİTCAN: Geçen aylarda ilk tekliniz ‘Ama Hala’yı yayınladınız. Bu çalışma nasıl ortaya çıktı ve kariyerinize single çalışmaları katarak mı ilerlemeyi düşünüyorsunuz?

Esra SEZER: İnsanın kendi parçasından bir şeyler var edip hayata bırakması müthiş bir duygu. Asıl amacım hep buydu. Hazır hissetmeyi bekledim. İlk adımlarım single ile attım ve sonrasında albüm yapmayı da düşünüyorum.

 

 

Erhan YİĞİTCAN: ‘O Ses Türkiye’, ‘X Factor’ ve ‘Rising Star’ olmak üzere pek çok müzikal yarışmaya katıldınız, ne gibi bir deneyim elde ettiniz ve hangi yarışma sizi daha çok büyüledi?

Esra SEZER: Evet yarışma emeklisi ilan ettim kendimi… Tecrübenin ve öğrenmenin sınırı yok. Öncelikle daha fazla insana ulaşmamı sağladı. Dostlar edinmemi ve müzikal çevremi daha da zenginleştirdi. Rising Star Türkiye beni magazinin ve haberlerin ortasına birden taşıyan ve kariyerimi de olumlu etkileyen konsept olarak büyüleyen yarışma oldu.

 

Erhan YİĞİTCAN: Size göre sanatçı ile şarkıcı arasında ne gibi farklar var? Siz kendinizi hangi kefede değerlendiriyorsunuz?

Esra SEZER: Şarkıcı, başkasına ait şarkıları yorumlayandır. Bir kitabı okuyup farklı açı ve ruh katarak anlatmak gibi düşünün. Sanatçıdır onu yazan, oluşturan. Müzikal olarak ta bu böyle. Üretmek bir sanattır. Hiç olmayan bir şeyi en mühimi hayali bir şeyi hayata sunmak işte bu müthiş bir şey, herkese nasip olmadığını düşünüyorum.

Şiirlerim, yazılarım ve ayrıca bestelerim olduğu için, sanatçı (üreten) unvanını hak etmeye çalışıyorum diyelim.

 

Erhan YİĞİTCAN: Bir şarkıyı ne gibi ögeler ön plana çıkartır? İstemsizce dilimize dolanan şarkılar hafızamıza nasıl yer eder?

Esra SEZER: Örneğin yazdığım parça kendi hayatımdan bir kesit. İnancım; benim hayatıma dokunan muhakkak insanların hayatlarından bir parçada can bulabilir ve şarkıda kafiye çok önemlidir. Hikâye ile bağlantılı melodi eşliğinde kulağa oturan kelimeler ve akla değen bir anlatım hafızanızda yer edinir.

 

Erhan YİĞİTCAN: Biraz da farklı konulara yönelelim… Okul hayatınız nasıl geçti? Nasıl bir öğrenciydiniz? Arkadaşlarınız sizi nasıl tanımlardı?

Esra SEZER: Kendimi bildim bileli sınıfta şarkı söyletilen bir öğrenciyim. Sanırım bu konuda hep torpilliydim 🙂 Çok okul değiştirdim çok şehir değiştirdim hatta liseyi açıktan okudum Buna rağmen kitapları yutuyordum. Ama okumayı çok seviyorum. Arkadaşlarım benim için kendi halinde derlerdi. O zamanlar sakindim. Kapalı kutuydum. Sonradan delirdim 🙂 Uğraşanlar da vardı tabi bayağı. Ama genel olarak kötü bir notum yok 🙂

 

Erhan YİĞİTCAN: Peki, zaman makinesi olsa geçmişe mi yoksa geleceğe mi gitmek isterdiniz? Sebebiyle birlikte açıklar mısınız?

Esra SEZER: Karışık bir hayatım var. Lakin iki şansım olsun isterdim bunun için. 21 yaşıma dönmek isterdim. Bunu atlamadan geçemeyeceğim bir de 4 sene önceye dönmek isterdim Warner Bros Records’un Amerika’ya götürüp sesimi dünyaya duyurmak istedikleri teklifi düşünmeden kabul edebilmek için…

 

Erhan YİĞİTCAN: İnternet ve sosyal medya çağımızın bir gereksinimi oldu diyebiliriz. Sosyal medya uygulamalarına ne kadar vakit ayırıyorsunuz? En çok hangi uygulamayı kullanıyorsunuz?

Esra SEZER: YouTube benim korkulu rüyam uğraşamadım hiç. Karar verdim üzerine düşeceğim çünkü artık kalp sosyal medyada atıyor evet. En çok Instagram kullanıyorum. Günümün 2- 3 saati muhakkak internette geçiyor. İnsanlarla bütün olabilmek için daha da fazlası gerekli ve tabi ki konserlerde buluşmak için.

 

Erhan YİĞİTCAN: Röportaj için teşekkür ederiz… Son olarak platformumuz Müzrad ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Esra SEZER: Müziğe ve hayata ait her şeyle birlikte bizimlesiniz bence her şeyiniz ile farklısınız Sizi seviyoruz…


Etiketler: ,,,,,