Gamze Lim

Geçtiğimiz ay ‘Rockmania’ albümünü sevenlerine sunan Gamze Lim, Müzrad’a konuk oldu ve çok özel bir röportaj gerçekleştirdik!

 

İşte O Röportaj!..

 Erhan YİĞİTCAN: Merhaba Gamze Hanım… Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Müzikal kariyeriniz nasıl başladı?

Gamze LİM: Merhabalar tabii ki… Müzik kariyerim sevgili Melih Kibar’ın Etiler’deki stüdyosunda piyanosunun başında birlkte birkaç şarkı söyledikten sonra aileme dönerek “Gamze yukarıdan mezun olarak gelmiş bırakın şarkı söylesin” deyişiyle başladı diyebilirim. Yine kendisinin yönlendirmesiyle Timur Selçuk Çağdaş Müzik Merkezi kurucu öğretmenlerinden sevgili Müjgan Özçay’dan dört sene opera şan eğitimi aldım. Tabii eğitimin ilerleyen zamanlarında sevgili Melih beyin ruhu şadolsun stüdyosunda da çeşitli reklam jingle ve dizi soundtrack çalışmaları yaparak ve kendisinden pekçok konuda çok şey öğrenip tecrübelendim. Mel-Ki stüdyoları da ikinci okulumdu diyebilirim ve sevgili Melih Kibar’ın Yadigar adlı albümünde yer alan ‘Mesaj’ isimli eserini yorumlama onurunu elde ettim. Bunun için minnettarlığım sonsuz… Mesaj ülkemizde pek çok projede yer almasının haricinde Buddha Bar seri albümlerinden Spirit of Buddha Bar albümünde de yer aldı.

 

Erhan YİĞİTCAN: Geçtiğimiz ay ilk albümünüzü yayınladınız… Proje ne kadar sürdü? Hangi isimlerle çalıştınız? Albümle ilgili müzikseverlerden ne gibi geri dönüşler aldınız?

Gamze LİM: ‘Rockmania’ albümünün kayıtlarının tamamlanması ve dinleyicilerle buluşması aslında oldukça uzun soluklu bir zamana yayıldı. Aralarda çeşitli sebeplerle duraklamalar oldu. Ailemin çok ciddi maddi, manevi destekleri oldu. Albümün her şeyiyle tamamen bitirilmesi üç sene gibi bir zaman aldı. Double albüm kıvamında 14 şarkıdan oluşan albümde her biri alanında değerli 40 müzisyen ve müzik yazarının emeği var.

Albümde 6 adet eserin sözleri bana ait. Düzenlemeler ise 9 eserde Burak Saltan ve 5 eserde Okay Barış’a ait. Yine Burak Saltan’ın sözü ve bestesi kendisine ait Hayat Beşiği adlı eseri var. Okay Barış’ın da 3 eserde bestesi var. Bunlardan ikisi ‘Yağmur’ ve ‘Duy’. Bu eserlerin sözlerini sevgili Seda Akay yazdı. Ve yine bu iki eserde Kanadalı model arkadaşım Melita Sekgwa ile düet yaptık. Şarkıların sözlerini kendisine tercüme ettiğimde o da ingilizce sözler yazdı ve stüdyo da şarkının üzerine okudu. Slow tarzda çok keyifli iki şarkı oldu gerçekten. Melita ile yaptığımız düetlerin haricinde ‘İyi Günler Sevgilim’ adlı eserde de Burak Saltan ile düet yaptık. Bu şarkının sözü ve bestesi de Bulut Bostancı’ya ait. Ayrıca Tezer Soykök 5 şarkıda söz yazarlığı yapmakta. Bunlardan biri ilk video klip çalışmamı yaptığım ‘Uçurtma’. ‘Uçurtma’nın bestecisi Galip Kayıhan’nın da 9 bestesi var. Albümün müzisyen künyesinde ise Elektrik Akustik gitarlarda Burak Saltan, bas gitar kayıtlarında İsmail Soyberk, Erkut Demiroyan, Murat Ejder, davul kayıtlarında Volkan Öktem, Emrah Demiralp, Alper Celbiş, Perküsyon etnik ritim de Mehmet Akatay, Kempa yaylı grubu, piyano ve Hammond da 2 şarkımda sevgili Turhan Yükseler ve yine iki şarkımın vokal aranjesinde sevgili Fuat Güner vardı. Ercüment Vural’ın ve Meltem Özcan’ın 2 şarkımda vokalleri bulunmakta… Mix ve mastering’te 11 şarkımda Suat Durmuş imzası var. ‘Hayat Beşiği’ ve ‘İllüzyon’un mix mastering’i Murat Yelken ve İyi Günler Sevgilim ‘in ise Emrah Demiralp yaptı.

‘Rockmania’ albümü dijital olarak tüm dünyada iTunes, Fizy, Spotify, Deezer, Amazon, Türk Telekom Müzik ve 100’ün üzerinde müzik platformunda yer almakta… Türkiye haricinde Rusya, Uzak doğu, Amerika, Kanada dahil birçok ülkeden indiriliyor. Albümü dinleyen herkes hem 14 şarkıdan oluşan dolu dolu bir albüm olduğu için ve hem de çeşitli rock soundlardan oluştuğu için de olsa gerek mutlaka seveceği şarkılar buluyor. Ayrıca bir çok güzel yorum da alıyorum gerek YouTube kanalımdan gerekse diğer sosyal medya hesaplarımdan ve karşılaştığım tanıştığım insanlardan ve tabii ki dostlarımdan ve arkadaşlarımdan… Mesela pr tanıtım döneminde olduğumuzdan birçok radyoya, program yapımcılarına, dergilere ve bu kapsamda ilgili birçok kişiye albümü içeren basın kitimizi ilettik. Bazen öyle telefonlarda alıyorum. Çocuğumla birlikte dinliyoruz çok sevdik diyorlar. Yada mesela “dinlediğim müzik tarzı Rock değil ama çok keyifli şarkılar olmuş çok beğendim” diyenler oluyor. Albüme emeği geçenlerin hepsinin yüreğine sağlık diyorum, dinleyip seven beğenen herkese de sevgilerimi yolluyorum sizin aracılığınızla…

 

Erhan YİĞİTCAN: Albümünüzün ismini neden ‘Rockmania’ olarak belirlediniz? İsim fikri nasıl oluştu? Bu konuda destek aldınız mı? Ayrıca albüm kapağının tasarımı kime ait?

Gamze LİM: Albümde Rock tema ve sound’daki 14 şarkının her biri de farklı tad ve renkte olduğundan ve Rock, Poprock, Country, Rock’n Roll, Soft Rock, Orient Rock soundları taşıdığından ve de tam olarak bir Rock müzik delisi olduğumu anlattığı için de ‘Rockmania’ adı kendiliğinden çıktı. Albüm kapak tasarımı bana ait. Ancak fotoğraf olarak çekilmedi. Şubat başı yayınlanan ilk klibim Uçurtma’nın içinden bir kare. Fotoğraf olarak kullanabilmek için de biraz zorlandık açıkçası ama çok beğendiğim bir sahneydi ve bence çok yakıştı albüme… Albüm için yaptığım bir çok fotoğraf çalışması da var bu arada… Hem tüm fotoğraflara hem de ‘Rockmania’ albümünde yer alan tüm şarkılara, şarkı künyelerine, videolara ve sosyal medya hesaplarıma www.gmzlm.com dan ulaşabilirler.

 

 

Erhan YİĞİTCAN: Yeni projenin ilk klibi ‘Uçurtma’ şarkısına geldi. Yakın zamanda klip çekmeyi düşündüğünüz bir şarkı var mı? Sizce bir şarkıya klip çekilmesini güden sebepler nelerdir?

Gamze LİM: Aslında ardı ardına iki klip yayınladım birer ay arayla. İlk klip ‘Uçurtma’ şarkıma oldu. Tarkan Özel yönetiminde Hayra Alamet Medya’da çekildi. Görüntü yönetmenliğini Savaş Ekşioğlu yaptı. İkinci klip ise hediye bir çalışma olduğu için de kısa bir zaman aralığı ile yayınlamış oldum. İkinci klip Bora Demiroğlu yönetiminde ‘İyi Günler Sevgilim’ şarkıma çekildi. Aslında Bohem grubundan sevgili Bulut Bostancı’nın şarkısı olan ‘İyi Günler Sevgilim’i cover’layarak düzenlemesini yine Burak Saltan’nın yaptığı şarkıya Burak ile düet yaparak okuduk. Klipte çok keyifli ve şarkıya yakışan bir klip oldu.

Bir şarkıya klip çekmemize yönelten sebepler çeşitli olabilir. Şarkının genel anlamda dikkat çekici ve beğeni olasılığının yüksek oluşu ilk sebeplerden biri. Bir de tema olarak kullanmak veya hizmet etmesini amaçladığımız bir proje varsa ona uygun olması da en önemli sebeplerden…

 

Erhan YİĞİTCAN: Peki hedeflediğiniz ne gibi çalışmalar var? Düet yapmak istediğiniz veya projenizde yer almasını istediğiniz bir isim var mı?

Gamze LİM: Sosyal sorumluluk anlamında birçok proje var yapmak istediğim. Albümde kliplemek istediğim daha birkaç şarkım var ve onların bazısında tema olarak işlemek ve dikkat çekmek istediğim özel konular var. Kimisi planmala aşamasında şu an, kimisi de sadece düşüncede henüz… Madem insanların gözleri önüne izlenebilir dinlenebilir bir şeyler yapıyoruz; müziğimle, yaptığım video kliple birilerine faydam olmasını arzu ediyorum. Müziğim aracılığı ile birilerinin hayatına dokunmak beni çok mutlu eder. Bir sosyal sorumluluk projesinde birçok sanatçı arkadaşımızla ortak bir şarkıda buluşmayı çok arzu ederim. Bir de sevgili Okan Bayülgen’in program soundtrack şarkısında kendisiyle düet yapmayı çok isterdim.

 

 

Erhan YİĞİTCAN: Biraz da farklı konulara yönelelim… Hobileriniz nelerdir? Boş zamanlarınızda genellikle neler yaparsınız?

Gamze LİM: Spor yapmayı çok severim. Doğa sporlarını özellikle severim. Çünkü tam bir doğa ve hayvan dostuyum. Su sporlarından wind surf, su kayağı yapıyorum. Kar kayağı da büyük tutkularımdandır. Boş zamanlarımda sahilde uzun yürüyüşler yaparım. Köpeklerim var, onlarla ilgilenmek en büyük keyiflerimden… Zaten mutlaka gün içinde büyük bir zaman ayırıyorum onlara… Çok yoğun bir ilişkimiz var. Kalan boş vakitlerimi de arkadaşlarıma ayırıyorum ve başka bir tutkum da sinemadır. Özellikle de ses ve görüntü kalitesi üst düzey salonlarda filmi izlemek müthiş keyif benim için. Bir filmi birkaç defa ard arda izlediğim de olmuştur hatta!

 

Erhan YİĞİTCAN: Peki, zaman makinesi olsa geçmişe mi yoksa geleceğe mi gitmek isterdiniz? Sebebiyle birlikte açıklar mısınız?

Gamze LİM: Ben köklerinden kopamayan bir yapıdayım. Ailemi ve sevdiklerimi bugün de bırakıp gitmek değil de onlarla birlikte geleceğe gitmek isterdim. Dünya barışının kayıtsız ve şartsız sağlandığı, tüm sınırların kalktığı ve her canlının yaşam hakkının korunduğu bir zamana gitmek isterdim. Bir gün insanlığın o dünya barışını sağlayacağına inanıyorum, inanmak istiyorum! O güne ve o zamana bir an evvel gitmek isterdim.

 

Erhan YİĞİTCAN: İnternet ve sosyal medya çağımızın bir gereksinimi oldu diyebiliriz. Sosyal medya uygulamalarına ne kadar vakit ayırıyorsunuz? En çok hangi uygulamayı kullanıyorsunuz?

Gamze LİM: Evet, aynen öyle oldu. Kesinlikle gereksinim. Zamanın gereksinimi olmazsa olmazı bence de. Ben de sosyal medya uygulamalarını gün içinde sıklıkla kullanıyorum. G+,Twitter, Instagram, Facebook ve YouTube kullanıyorum. En yoğun kullandıklarım Facebook müzisyen ve kişisel hesabım, Instagram’daki official hesabım ve YouTube’daki kanalım.

 

 

Erhan YİĞİTCAN: Röportaj için teşekkür ederiz. Son olarak sitemiz Müzrad ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Gamze LİM: Ben çok teşekkür ederim size… Son derece yalın, sadeliği ve modern çizgideki yapısıyla görsel ve kurgusal olarak insanı yormayan ve keyifle takip ettiğim bir site Müzrad! Müziği ve Radyoyu Seviyoruz, muzrad.com’u takipteyiz…


Etiketler: ,,,