Güven Öz

Kariyerinde pek çok başarıya imza atan ve Radyo Danset’te programlarını sürdüren başarılı DJ Güven Öz, Müzrad’a konuk oldu ve çok özel bir röportaj gerçekleştirdik…

 

İşte O Röportaj!..

 Erhan YİĞİTCAN: Güven Bey öncelikle merhabalar… Nasılsınız? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Güven ÖZ: Herkese merhaba benim hayatım biraz hızlıdır 🙂 1980’lerde video kaset ve müzik kaset dükkanlarımızda müzik ve sinema hayatının içinde buldum kendimi 1993 yılında Türkiye’nin ilk özel radyosu Kent FM 101’de (siz sinemada Kaybedenler Kulübü ile tanıdınız) Radyoculuk hayatıma Tonmaister ve Prodüksiyon Görevlisi olarak başladım. Radyoculuk devam ederken 1994 yılında Club DJ’liğine başladım. Radyoculuk ve Club DJ’liği bir arada devam ederken 1996 yılında Capitol FM’de Prodüksiyon Müdürü olarak göreve başladım ve Arzu Kaya ile birlikte yüksek gerilim dans programında yapımcılığına başladık. 1998 yılında Star TV radyolarda (Süper FM, Metro FM, Kral FM, Joy FM, Radioblue, Lokum FM, Ritmolatino, Damga FM) Prodüksiyon Müdürü olarak göreve başladım. 2003 yılında Metro FM’de Arzu Kaya ile birlikte ‘Clubberzone’ programına başladık. 2004 yılında Star TV bünyesinde bulunan tanıtım bölümüne Sound Designer olarak göreve devam ettim (Star TV, Kral TV, Metro TV, Joy TV, Teleon, As TV). 2006 yılında şirketin Doğan Medya Grubu’na satılmasıyla ayrıldım. 2006 yılında TMSF yönetiminde Kral TV ve Kral FM Prodüksiyon Müdürü olarak göreve başladım. 2007 yılında Kral Medya olarak NTV bünyesine geçtik. 2008 yılında ATV bünyesinde Radyo Turkuvaz’ın kurucusu, Prodüksiyon Müdürü ve Teknik Müdür olarak transfer oldum. 2013 yılında Radyo Turkuvaz kapatılarak A Haber olması nedeniyle ayrıldım ve Arzu Kaya ile birlikte Radyo Danset’i kurma kararı alıp yayın hayatına başlattık. 2014 yılında Avrupa Müzik bünyesinde bulunan Radyo Mega, Tivibu Radyolar Genel Yayın Yönetmeni olarak göreve başladım. 2015 yılında Radyo Seymen bünyesinde bulunan 98.0 frekansı ve dijital radyolar Yönetim Kurulu Üyesi ve Radyo Seymen Teknik Müdürü olarak göreve başladım. Ayrıca firmalara internet radyo kurulumu ve teknik altyapı hizmeti vermekteyim. 2016 yılında Radyo D’de yayınlanan Parti D programında her Cuma 24:00’te Program Yapımcılığı’na başladım. Aynı zamanda Radyo Danset’te her Cumartesi 23:00 – 01:00 arası Arzu Kaya ile birlikte ‘Clubberzon’e programına başladık. Bu yıl içerisinde çok önemli bir projeye daha imza attık, kısa süre içinde Türkiye’nin Alışveriş Merkezi alondan.com üzerinden website, grafik, tasarım, logo, video, seo, içerik yazmak, seslendirme, prodüksiyon ve daha fazlasını 10 TL’ye alabileceğiniz bir internet portalı oluşturduk.

 

Erhan YİĞİTCAN: DJ’liğe ne zaman adım attınız? Bu işi neden yapmak istediniz? Bir ilgi sonucu mu bu işe başladınız?

Güven ÖZ: DJ’liğe 1994 yılında Taksim’de Andon’da başladım. 1999 yılından itibaren Ataşehir Norhtshield’da Müzik Direktörlüğü ve DJ’liğini yapmaktayım. (İstanbul’da olduğum zamanlar) Türkiye’de çalmadığım bir kaç şehir ve mekan vardır herhalde… Ayrıca Ukrayna Kazantip DJ Festivali’nde çalan İlk Türk DJ’im! İspanya ve İbiza’ da çaldığım yerler arasında bulunuyor.

Müzik dinlemek ve sevmek bir yaşam biçimidir. Tabii ki aynı zamanda da ticaret ama ben son zamanlarda Club DJ’liğinin ve Club sahiplerinin para kazanmak adına kaliteden çok ödün verdiğini düşünüyorum.

Diğer sorunuz için ise şöyle bir şey söyleyebilirim: Ben müzik içinde büyüdüm ve sevdiğim müziği başkalarıyla paylaşmak onlara beğendirmek benim için parayla ölçülmez bir mutluluk…

 

Güven Öz | Röportaj

 

Erhan YİĞİTCAN: Aydın Üniversitesi’nde Radyo ve TV bölümünde okuyan öğrencilerin derslerine giriyorsunuz. Öğrencilerinize hangi alanda ders veriyorsunuz? Öğrencilerinizle aranızdaki ilişki nasıl? Kendinizi ‘Hababam Sınıfı’ öğretmenlerinden hangisine benzetirsiniz?

Güven ÖZ: Evet, ilk defa böyle bir deneyim içerisindeyim. Öğrencilerime Radyo ve Televizyon için gerekli olan ses prodüksiyon programını ve o programla neler yapabileceklerini öğretiyorum.

Öğrencilerimle aram iyi gidiyor (benim için öyle onları bilmiyorum 🙂 ) Sektöre çok kişi yetiştirdiğim ve yerleştirdiğim için çok yabancılık çekmiyorum. Klasik olacak ama hepsi çocuklarım gibi. Radyo ve Televizyon bölümü olarak çok değerli hocalardan dersler alıyorlar bunun farkında olmalarını, hepsinin istedikleri bölümlerde başarılı olmalarını ve buna inanmalarını istiyorum.

Geçmişten bugüne kadar gelen bu tecrübeyle Mahmut Hoca olurum herhalde… 🙂

 

Erhan YİĞİTCAN: Radyo D ve Radyo Danset’te dans programları yapıyorsunuz. Programınızın hazırlık süreci ne kadar sürüyor? Şarkı seçimlerini ve geçişlerini ayarlamakta mesleki bir tecrübe olsa gerek…

Güven ÖZ: DJ’likte bir kural vardır: Bir hafta müzikten ayrı kalırsanız geriye düşersiniz bu nedenle hazırlık sürecim hiç bitmiyor yeni şarkıları takip etmek işimizin zorunluluğu…

Şarkı seçimleri gerçekten çok zor geçiyor yeni jenerasyon müzik içeriklerinden çok hoşlanmıyorum ama trend diye çalmak zorunda kaldığım zamanlar oluyor.

Şarkı geçişleri kesinlikle mesleki tecrübeydi. BPM görmeden tamamen kulakla ayarlıyorduk ama yeni nesil DJ ekipmanları BPM’leri gösteriyor bu nedenle genç arkadaşlar için çok zor değil ama önemli olan neyle nasıl çaldığınız değil çaldığınız müziğin sizin duygularınızı aktarması ve karşınızdaki kişilerin eğlenmesi…

 

Erhan YİĞİTCAN: Dünya çapında ya da ülkemizde başarılı bulduğunuz DJ’ler var mı? Bu isimleri örnek alıyor musunuz?

Güven ÖZ: Bu konuyu biraz açmak istiyorum. DJ’lik sahne tozu yutmak gibidir, her Producer yapan iyi DJ olacak diye bişey yok (remix veya şarkı) DJ’lik başka bir iş, Producer’lik başka bir iş… Yurt dışından örnek verecek olursam David Guetta muhteşem bir Producer ama bence iyi bir DJ değil, arada her ikisini de başarılı olarak götüren isimler var tabii ki ama tek tek isim vermeye gerek yok.

Başkasını örnek almıyorum, almayı da doğru bulmuyorum. Sonuçta herkes kendi işine inandığı sürece başarılıdır!

 

Güven Öz | Röportaj

 

Erhan YİĞİTCAN: Bu yaz severek dinlediğiniz şarkılar arasında neler var? 5 şarkılık bir liste istesek arasında kimler yer alır? (Yerli ya da yabancı yapabilirsiniz…)

Güven ÖZ: Calvin Haris – My Way

Burak Yeter – Tuesday

The Weekend ft. Duft Punk – Star Boy

Ozan Çolakoğlu ft. Ferman Akgül – Rüzgar

Coldplay – Hymn For The Weekend

 

Erhan YİĞİTCAN: Biraz da günlük hayatınızdan söz edelim… Genelde neler yapmaktan hoşlanırsınız? Bir günü nasıl geçirirsiniz? Genelde iş ağırlıklı mı geçiyor?

Güven ÖZ: Gezmek ve yeni yerler keşfetmekten hoşlanırım. Tipik bir yay burcuyum 🙂 Günün en az 6 saati müzik dinleyerek geçiririm. Programların olacağı günlerde 8 saat, Club’te olduğum günler 12 saat müzikle iç içeyim. Kesinlikle iş ağırlıklı… Müzik dinlemediğim zamanlarda ise iş görüşmeleri yapıyorum.

 

Erhan YİĞİTCAN: Sosyal medya ile aranız nasıl? Sık paylaşım yapar mısınız? Sizce sosyal medya nasıl kullanılmalı?

Güven ÖZ: Çok iyi değil çok kötü de değil, sık paylaşım yapmıyorum. Kendimle ilgili bilgi paylaşacağım zaman sosyal medyayı kullanıyorum ama onun haricinde kendi özel hayatımı paylaşmayı sevmiyorum. Herkes sosyal medyayı farklı şekilde kullanıyor ben bu konuda uzman değilim bu nedenle yorum yapamayacağım.

 

Erhan YİĞİTCAN: Röportaj için teşekkür ederiz… Son olarak sitemiz Müzrad hakkında ki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Güven ÖZ: Bu güzel sohbet için Müzrad ailesine teşekkür ederim. Yayın hayatınızda başarılar dilerim.


Etiketler: ,,,,,