Kurumsal Bir Marka Yaratmak ve İmaj Oluşturmak

muzrad_erhan-yigitcan-kose-yazilari

 

Öncelikle merhaba sayın okurlarım…

Bu yazımda radyo ve müzik sektöründen ziyade farklı bir konuya değineceğim: “Kurumsal bir marka yaratmak ve imaj oluşturmak” 

Çalışmalarınızı paylaşmak adına bir marka oluşturma eğilimindeyseniz aşama aşama edindiğim bilgiler neticesinde bildiklerimi paylaşacağım.

 

  1. Aşama

Öncelikle bir markanın iddialı olması için orjinal ve kaliteli bir isim belirlemeniz gerekiyor. Bu uzun bir süreçtir. Burada karar vermek zordur. Bu anlamda acele etmeyin, eğer markanızla ilgili uzun yıllar iş yapmak ve ona ait bir internet sitesi açmak istiyorsanız uzun düşünmeniz gerekiyor. İlk önce belirlediğiniz ismin size mantıklı gelmesi gerekiyor ve kulağa hoş gelmesi gerekiyor ve şu kısmı da unutmayın: “Markanızın bir farkı yoksa çok fazla ilerleme beklemeyin!” Burada amaç aynı zamanda farklı olmaktır çünkü… Sizi ileri taşıyacak önemli bir unsurdur bu!

 

Uzun bir düşünme sürecinden sonra birçok isim belirlediniz, kafanızdaki soru şu değil mi? “Hangi ismi koysam acaba?”

Bu süreçte birazda çevrenizden destek alın, sosyal medya hesaplarınızdan takipçilerinize anket yardımıyla da sorabilirsiniz. Unutmayın, seçenek çoktur. Burada önemli olan sizin kararlılığınız ve azminiz…

Eğer sizde benim gibi genç yaşlarda bir marka oluşturma eğilimindeyseniz öncelikle bravo diyor ve diğer aşamaya geçiyorum.

 

  1. Aşama

Eğer kararlılığınız devam ediyorsa yolumuza devam ediyoruz. Bu aşamada markamıza logo belirleyeceğiz. Eğer logo yapmak için gerekli programlara hakim değilseniz, çevrenizden destek alabilirsiniz. Eğer az çok bir şeyler biliyorsanız çok destek almadan iş yapın derim. Çünkü burada bir güven süreci oluşuyor ve her şeyi neredeyse başkalarına sormaya kalkabilirsiniz. Burada vereceğim tek taktik, logonun göze hitap etmesi, bir internet sitesine aitse sitenin renklerine uyum sağlaması ve çok fazla renk kullanmadan sade bir hali olmasıdır.

Bu arada tek taktik dedim fakat yine çok konuştum 🙂

Diğer bir kısımda şudur, markanızın rakiplerinizi titretecek bir sloganı olması lazım. Slogan üzerinde de uzun düşünün çünkü bir süre bu sloganı değiştirmeden ilerlemeniz gerekiyor.

 

  1. Aşama

Hangi sektörle uğraşacaksanız illaki rakipleriniz olacaktır, işe başlamadan önce yer yer çok taklit etmeden rakiplerinizi yakın markaja alın. Ne tür paylaşımlar yaptığını ve nasıl stratejiler izlediğine dikkat edin. Yavaştan markanızı oluşturalım mı ne dersiniz? Bence hızlıdan oluşturalım 🙂

 

  1. Aşama

Evet, şimdi markanıza ait bir internet sitesi oluşturuyoruz. Bu aşamada hosting ve domain satın almanız gerekiyor. Tabi birde hosting ve domain aldığınız firmanın önde gelen ve kaliteli bir firma olmasına dikkat etmeniz lazım. Eğer bu konuda deneyim sahibi değilseniz karıştırarak öğrenin ve sitenizi açın, güzel bir tasarım sunun… Çünkü kurumsal bir marka olmanın önemli bir aşamasıdır internet sitesi… Bu aşamayı hallettiyseniz sosyal medya hesaplarınızı oluşturmaya başlayalım.

 

  1. Aşama

Facebook, Twitter ve Instagram başta olmak üzere markanıza ait bir hesap oluşturun. Burada yapılan en önemli hata Facebook’ta sayfa oluşturmak yerine profil hesabı oluşturmaktır bana göre… Çünkü kurumsal marka bir topluluğa hitap eder, dolayısıyla bu şahsi bir hesap yerine geçmez. Şahsi hesap oluşturmanız işin başından bir imaj düşüklüğüne sebep olur.

Tabi burada yaptığınız paylaşımlarında önemli bir boyutu var. Öncelikle görsel tasarım destekli paylaşımlar yapmak sizin için bir artı oluşturur. Doğru hashtag’leri kullanırsanız kısa sürede ilerlemeniz mümkün! Burada önemli olan diğer bir kısım hedef kitlenize uygun, amaçtan uzaklaşmadan ve dikkat çekici paylaşımlar yapmanızdır. Paylaşımlarda kullandığınız dilde önemlidir, bu anlamda sosyal medya hesaplarınızdan sizi takip eden her kullanıcıyı takip etmemeniz gerekiyor, sadece sektörle alakalı paylaşımlar yapan kullanıcıları takibe almanız iyi bir imaj açısından yararlı olacaktır.

Burada uzun bir süreç var. Bir anda çok takipçi olmaz. Büyük markalar bile başlangıçta zor süreçler atlatarak belli bir seviyeye uzun bir aşama sonrasında ulaşır.

 

  1. Aşama

Sıklıkla dile getirdiğim gibi son aşamamızda imajdan bahsedeceğim. Marka imajı nedir? İlk önce bu kavramı edindiğim bilgiler neticesinde açıklayayım: “Marka imajı takipçilerinizin markanıza verdiği önemdir ve gözünde biçtiği değerdir.” Bu kısımda takipçilerinizin size gönderdiği mesajları kurumsal bir dille cevaplayarak gönderin. Bu arada mesajınızı göndermeden son bir kez teyit edip göndermenizi öneririm. Yanlış yazdığınız bir kelime bile imaj düşüklüğüne sebep olabilir.

 

Yukarıda belirttiğim ölçüde kararlılıkla ilerlemeye devam ederseniz bu durum sektörde bir farkındalık oluşturacak ve markanızın popülaritesini arttıracaktır. Tıpkı bizim zamanla ilerliyor olduğumuz gibi…

Aslında bu yazıyı Müzrad’ın 1. yılına özel olarak yazdım. Çünkü biz yola çıktığımız ilk günden beri bu aşamalara dikkat ettik ve kararlılıkla kısa zamanda güzel işlere imza atarak sektörde farkındalık oluşturduk.

 

1 yıl içerisinde “Radyo ve Müziği Seviyoruz” diyenlerin sayısında bir artış varsa ne mutlu bize… Sizde bu aşamalara dikkat ederseniz zamanla ilerlemeniz mümkün olacaktır.

 

Hala yapacak çok işimiz var. İlginiz için teşekkür eder, şahsım adına saygılarımı sunarım.

 

Erhan Yiğitcan
Müzrad Genel Yayın Yönetmeni / Kurucu


Etiketler: ,,,,,