Pelin Başalma

Atlantis FM ve TRT Kent Radyo’da dinleyenleriyle buluşan Pelin Başalma ile çok özel bir röportaj gerçekleştirdik.

 

İşte O Röportaj !..

 Gökçe ÖZCAN: Öncelikle merhaba Pelin Hanım… Nasılsınız? Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Pelin BAŞALMA: Merhaba. İyi olmaya çalışıyorum diyelim. Son dönem ülkemizin yaşadıkları ve gelen şehit haberleri ile ne kadar iyi olabilirsek o kadar…

1987 İstanbul doğumluyum; ama 3 yaş itibari ile Ankara’da yaşamaya başlamışım 🙂 Üniversitede yolum yeniden İstanbul’a düştü, mezuniyet sonrası ve şimdi, Ankara’da yaşamaya devam ediyorum. İstanbul-Ankara arası mekik dokudum desem yanlış olmaz 🙂

 

Gökçe ÖZCAN: Radyo programcılığına nasıl başladınız? Çaldığınız ilk şarkıyı, anonsu ve stüdyodaki ilk heyecanınızı anlatır mısınız?

Pelin BAŞALMA: Radyo programcılığına 2011 yılında Atlantis FM’de bir sağlık programı ile başladım. Asıl işim televizyondu, TV8’de Erkan Tan’ın asistanı olarak kamera arkasındaydım. TV8’de televizyon programı yaptım ve sonrasında kendimi radyoda buldum 🙂 Hiç aklımda olmayan; ama şimdilerde en keyif aldığım yerdeyim…

Çaldığım ilk şarkı ve anons çok net aklımda. “100.5 Atlantis FM’de Pelin’le Haftada 1 Saat’e Hoşgeldiniz. Güzel bir şarkı ile başlayalım, sonrasında devam edeceğiz. Simge – Başı Dertte radyonuzda”

İnanılmaz bir heyecandı yaşadığım. Hala anonslarımda zaman zaman o günü hatırlarım.

 

muzrad_pelin-basalma2

 

Gökçe ÖZCAN: Şu anda iki radyo kanalında birden program yapmaktasınız. Atlantis FM ve TRT Kent Radyo – Ankara bu iki radyo ile yollarınız nasıl kesişti?

Pelin BAŞALMA: Atlantis FM ile bir tanıdığım vasıtası ile tanıştım. Kesin olarak şunu söyleyebilirim; Atlantis FM benim şansım ve uğurum oldu. TRT Kent Radyo Ankara ile tanışmam ise spikerlik kursundan değerli bir hocamın sayesinde oldu. TRT Kent Radyo Ankara, olmam gereken bir platform diye düşündüm ve iyi ki oradayım. Hafta içi her sabah herkesten önce ben sesleniyorum kente ‘Günaydın’ diye… 🙂

 

Gökçe ÖZCAN: TRT birçok ilde kent radyo kanalı açmaya başladı onlardan biri de TRT Kent Radyo – Ankara. Bu projeyi nasıl buluyorsunuz ve bize orda ki çalışma ortamınızdan bahseder misiniz?

Pelin BAŞALMA: TRT; Ankara, İstanbul ve İzmir’de Kent Radyoları adı altında yayın yapıyor. Evet yerel radyolar her ilde var; ancak TRT bu işi kent tanıtımına yaymak istedi. Müzik, siyaset, sağlık, sanat içerisindeki bir kenti duyurmak istedi… Umarım uzun soluklu bir proje olur.

İşimden o kadar keyif alıyorum ki içinde benim olduğum hiçbir yer de olumsuz bir ortam olamaz. Bu konuda mütevazi olamayacağım 🙂 Ekip ruhunu çok iyi bilirim. Özellikle TRT’de tek başınıza yayın odasında değilsiniz. Teknik yönetmen, yapımcı ve spiker üçlüsü ile bir ekipsiniz. Aklım beni dinleyenlerde ancak gözüm camekânın arkasında. Bu sebeple onlardan aldığım elektrik çok önem kazanıyor.

 

Gökçe ÖZCAN: Yayınlarınızda nelerden bahsediyorsunuz, sizi ilk kez dinleyen biri programda neler bulabilir?

Pelin BAŞALMA: Atlantis FM’de tamamen interaktif, dinleyici ile iç içe bir program yapıyorum. Seslerini duyurmak isteyenleri Atlantis FM’e beklerim 🙂 TRT Kent Radyo Ankara’da ise hafta içi her sabah ulusal gazete manşetleri ve Ankara’nın yol durumu var. Yeni güne erken başlayanlar için keyifli bir program.

 

muzrad_pelin-basalma3

 

Gökçe ÖZCAN: Bu mesleğe yeni başlayanlar için önerileriniz neler?

Pelin BAŞALMA: Bir hevesle, sevmeden, bu işe yüreğini koymadan başlamasınlar lütfen. Aşk ile bu işe başlayanlara ise önerim; Mikrofon ve stüdyo sizin, ‘oranın sahibi sizsiniz’ bu düşünülür ise çok daha rahat ve verimli olurlar.

 

Gökçe ÖZCAN: İstanbul ülkemizde radyonun merkezi durumunda… Bu işi Ankara dışında da sürdürmeyi düşündünüz mü?

Pelin BAŞALMA: Tam zamanında bir soru 🙂 2 ay sonra İstanbul’a yerleşiyorum ve mesleğime tam da yerinde devam edeceğimi düşünüyorum. Fakat, Ankara’nın yerini tutar mı onu yaşayıp, göreceğim.

 

muzrad_pelin-basalma4

 

Gökçe ÖZCAN: Radyo programcılarının çoğu maaşları yeterli bulmuyor, “Bu meslek ancak ek işlerle yürüyor.” diyorlar. Bu konuda düşünceniz nedir, radyoyla birlikte yürüttüğünüz bir iş var mı?

Pelin BAŞALMA: Aslında işinizi iyi yapıyor ve bir hedef doğrultusunda ilerliyorsanız ilk zamanlarda aldığınız maaşın çok bir önemi olmamalı. Ama sorunuzda kurduğunuz cümlenin de doğruluk payı çok yüksek. Patronlara sesleniyorum; işini iyi yapanı motive edip daha iyisini görmek sizin elinizde 🙂

Ben de radyoyla birlikte televizyon çalışmalarına ve festival, özel program sunumlarına gidiyorum.

 

Gökçe ÖZCAN: Röportaj için teşekkür ederiz. Son olarak sitemiz Müzrad ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Pelin BAŞALMA: Ben teşekkür ediyorum. Çok keyif aldım. Başarılarınızın devamını diliyorum ve Müzrad’ın hep güzel haberlerini almayı bekliyorum…

Sevgiler…


Etiketler: ,,,,,,,,