Şehnaz Gül

Sanatçıların İletişim Danışmanı, Yücelen Müzik Koordinatörü ve Emre Yücelen’in menajerliğini yürüten Şehnaz Gül ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

İşte O Röportaj !..

 Erhan YİĞİTCAN: Şehnaz Hanım öncelikle merhabalar… Nasılsınız? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Şehnaz GÜL: Merhaba çok teşekkür ederim. Emekli anne babanın, üç kız çocuğunun en büyükleriyim 🙂 Manisa / Salihli doğumluyum. 10 yaşına kadar Salihli’deydim. Sonrasında babacığımın işi dolayısıyla ailemle İzmir’e yerleştik. Uzun yıllar bilgisayar sektöründe satış ve satın alma departmanlarında çalıştım. 25 yaşımda, kız kardeşimle Muğla Ortaca’ya yerleştim.2 sene kadar Ortaca’da yaşadım. Bu yüzden nerelisin? Sorusuna hep Egeliyim diye cevap veririm.

Sonra da 2006 yılında çıktım İstanbul’a geldim.

 

Erhan YİĞİTCAN: Hangi sanatçıların İletişim Danışmanlığı’nı Yapıyorsunuz? Bu işe nasıl başladınız ve ne kadar süredir bu işi yapıyorsunuz?

Şehnaz GÜL: Biliyorsunuz sanatçıların her şarkısının bir aktif promosyon süresi oluyor.

Şu ana kadar iletişim danışmanlığını yaptığım isimler arasında Serdar Şengül, Halil Kara, Beşinci Mevsim grubu, Abidin Özşahin (Pop Star Abidin), Efe Cansoy, Ahmet Şahin, Hakan Eser, Cüneyt Şentürk,  Ahu, Hakan Doba, Mustafa Akay, Mustafa Kandak bulunuyor.

Emre Yücelen’in ilk albümü “Kelebek” i 2009 yılında hazırlama sürecinde, kendisinin asistanlığını yapmaya başladım.2010 yılında albümünü yayınlamasıyla birlikte müzik sektörünün içine düştüm. Sonrasında menajerliğini de yürütmeye başladım. Zaman zaman Emre Yücelen’in katıldığı radyo ve TV programlarında kendisine eşlik ederken sektörden birçok arkadaşımla tanışmış oldum.

2012 yılında sanatçı arkadaşlarım ve ulusal radyo programcısı arkadaşlarımla röportajlar yapmaya başladım.

2013 yılında Emre Yücelen’in müzik yapım firması Yücelen Müzik’in koordinatörlüğünü yürütmeye başladım ve Yücelen Müzik sanatçıları ile çalıştım. Derken bir bakmışım sanatçı iletişim danışmanı olmuşum 🙂

 

muzrad_sehnaz-gul2

 

Erhan YİĞİTCAN: Danışmanlığını yürüttüğünüz sanatçıları nasıl takip ediyorsunuz ve basın bültenlerini nasıl oluşturuyorsunuz? 

Şehnaz GÜL: Açıkçası, benimle çalışmak isteyen bir sanatçıyla, proje ve çıkış şarkısının promosyonu, klip çekimi vs. öncesinde ekip toplantısı yaparak karşılıklı fikir alış verişinde bulunmayı tercih ediyorum. Sonuçta projeyi kitlelere sunacak olan ben olduğum için, tabi ki yaptığım sunumu kaliteli görünürlükte yapmak istiyorum. Her zaman akıl akıldan üstündür, inanırım.

Sanatçım fikrimi sorduğunda, revize edilebilecek durumda olan detaylar görüyorsam dürüstçe söylerim. Aslında proje henüz oluşum aşamasındayken sanatçının ekibini kurma ve hazırlık sürecinde yanında olmayı tercih ederim.

Ama bu pek mümkün olmuyor. Genele baktığımızda, sanatçı arkadaşlarımız proje A’ dan Z’ ye bittiğinde iletişim danışmanı aramaya başlıyor.

Basın bültenlerini oluştururken olabildiğince projeyi anlatan kısa ve net bilgiler vererek yazmaya çalışıyorum. Haber değeri taşıyacak cümleler kurmaya dikkat ediyorum. Uzun uzun destan gibi bültenler yazmayı tercih etmiyorum. İmla kurallarına dikkat etmeye çalışıyorum. Takıntılıyım o konuda. Hatta web sitemde, haberine yer vermem için ya da röportaj yapmam için mailime sürekli basın bültenleri gelir. İnanın sitemde yayına alırken bile imla hatası görüyorsam mutlaka düzeltmeleri yaparak yayınlıyorum.

 

Erhan YİĞİTCAN: Sanatçıların İletişim Danışmanı olmak için neler gerekiyor? Bu işin altın kuralları sizce nelerdir? 

Şehnaz GÜL: Sektör içinde bulunmak, sektör çalışanlarını tanıyor olmak ve irtibatta kalmak gerekli. Adı üstünde, iletişimin kuvvetli olması ve edebiyat bilgisi de gerekiyor.

Ben sanatçımın şarkısını radyocu arkadaşlarıma servis ettikten sonra, rotasyona alınana kadar geçen süreyi hızlandırmak için kendileriyle iletişime geçiyorum. Gönderdiğim şarkıyı, radyolarının formatına uygun bulurlarsa, dinleyicileriyle paylaşıyorlar.

Çalışılan projede sanatçının şarkısı ne kadar piyasanın beğeneceği bir şarkıysa, “aranjesi ne kadar güzel” dedirtiyorsa, klibin prodüksiyonu ne kadar zenginse, sanatçının görselleri ne kadar kaliteliyse çıkan işin promosyonu o kadar kaliteli ve kolay oluyor. Bu durumda ilk altın adımı aslında sanatçı atıyor.

Sanatçının firmasının güçlü olması ve desteği de önemli tabi ki.

Sonrasında projeyi sahiplenen iletişim danışmanı, sorumluluğu gereği zaten radyocularla iletişime geçiyor ve  durum değerlendirmelerini alarak, sanatçıya bilgisini veriyor.

 

muzrad_sehnaz-gul4

 

Erhan YİĞİTCAN: Ayrıca müzik haberlerini ve röportajlarınızı yayınladığınız bir web siteniz var. Bu anlamda aynı işi yapıyoruz 🙂 İlerleyen günlerde sitenizde yer vermeyi planladığınız bir çalışmanız var mı? Varsa biraz bahseder misiniz?

Şehnaz GÜL: Evet Web sitem henüz çok yeni sayılmasına rağmen siteme uğrayan, günlük ziyaretçi trafiği beni oldukça mutlu ediyor. Biliyorsunuz sanatçı ve ulusal radyo programcısı arkadaşlarımla röportajlar da yapıyorum. Röportajlarım radyo platformu oydar.com adresinde yayınlanıyordu ve yayınlanmaya da devam ediyor.

Bugüne kadar gerçekleştirdiğim röportajlarımı arşivlemek adına Müzikten Haberler adını verdiğim kendi Web sitemi kurdum. www.muziktenhaberler.com adresinde müzik dünyasından haberler, röportajlarım, yazılarım, etkinlik haberleri yer alıyor. Ayrıca her hafta çok sevdiğim bir şarkının, video klibine “Haftanın Şarkısı” olarak sitemin ana sayfasında yer veriyorum ve müzik sektöründen bir arkadaşım,  (radyocu, basın danışmanı, radyo iletişim danışmanı, sanatçı) zaman zaman yazısıyla “Konuk Yazar” olarak Müzikten Haberler’ de yer alıyor.

Şimdilik daha ne olsun diyorum 🙂 Ama geliştirmeye vakit ayırabilirsem Müzikten Haberler için farklı projeler de var aklımda.

 

Erhan YİĞİTCAN: Sosyal medyayla çok ilgili misiniz? Sosyal medya nasıl kullanılmalı? Hayatımızın büyük bir bölümünü gerekse iş icabı gerekse başka nedenlerden ötürü sosyal medyaya ayırabiliyoruz. Sizce bu doğru mu?

Şehnaz GÜL: Evet sosyal medyasız bir günüm geçmiyor desem abartmış olmam. Ben de çoğunlukla iş amaçlı kullananlardanım. Açıkçası herkes sosyal medyayı nasıl kullanmaktan mutluysa, öyle kullansın. Her bireyin kendi paylaşım duvarı gibi bir durum söz konusu çünkü. Herkes sosyal medyada takip edeceği kişileri seçmekte özgür…

 

Erhan YİĞİTCAN: Peki, çocukluğunuzdan bu yana içinizde ukde kalan keşke şunu da yapsaydım dediğiniz bir düşünceniz var mı?

Şehnaz GÜL: İki şey oldu ama öyle büyük bir ukde diyemeyiz. Çünkü şu an yaptığım işten keyif alıyorum ve mutlu çalışıyorum.

İlkokulda kompozisyon yarışmaları, hızlı kitap okuma yarışmaları yapılırdı. Ben hep birinci olurdum. Hediye olarak öğretmenimizden kitap kazanırdım. Sanırım o zamanlar bu gazla, bir ara Türkçe öğretmeni olmak istemiştim.

O hevesimi şimdi basın bültenleri yazarak törpülüyorum 🙂

Müzik kulağımın iyi olduğunu söylerler, ayrıca 90’ ların şarkılarının hastasıyım. Sesimi sormayın kesinlikle eğitim şart:) Bir ara da konservatuara gitmeyi hayal etmiştim falan.

Eee şimdi de konservatuarlı birçok arkadaşım var. O hayali de arkadaş toplantılarımızda, güzel seslerini dinleyerek, törpülüyorum artık 🙂

 

muzrad_sehnaz-gul3

 

Erhan YİĞİTCAN: Günlük hayatta genellikle neler yaparsınız? Gün içinde yaptığınız işlerle birlikte müziği de arka planda dinler misiniz?

Şehnaz GÜL: Uyandığımda işlerime başlamadan önce mutlaka Türk kahvemi içiyorum. Sonra maillerimi kontrol ediyorum. Cevaplanacak maillerimi cevaplıyorum. Gelen basın bültenlerini inceliyorum. Yeni çıkan single ya da albümlere kulak veriyorum. Haber olarak yer vereceklerimi, sitemde yayına alıyorum.

Sonrasında aktif promosyon döneminde olan, o an çalıştığım bir sanatçım varsa, promosyon çalışmasıyla ilgili gönderilecek mailler, açılacak telefonlar varsa tamamlıyorum. Sanatçım için  o gün radyo ya da TV programı organize ettiysem, kendisine eşlik ediyorum.

Bilgisayar başında çalışırken, internet üzerinden, belirli süre aralıklarıyla radyo değiştirerek radyoları dinliyorum. Genelde bir gün ulusal, bir gün yerel, bir gün internet radyoları dinlemeye gayret ediyorum.

 

Erhan YİĞİTCAN: Röportaj için teşekkür ederiz… Son olarak sitemiz Müzrad hakkında ki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Şehnaz GÜL: Ben teşekkür ederim. Müzrad kısa zamanda oldukça yol alan ve sektörün nabzını tutan sitelerden biri oldu bile. Henüz yeni bir site olmanıza rağmen, ileride daha da güzel projelere imza atacağınıza inanıyorum. Sitenizi takipteyim.

 

Fotoğraflar: Esra Pozan


Etiketler: ,,,,,,,,,,,,,,,