Tuğba Erdem

Geçen ay ‘Darmaduman’ teklisini Seyhan Müzik etiketiyle müzikseverlerin beğenisine sunan Tuğba Erdem ile çok özel bir röportaj gerçekleştirdik!

 

İşte O Röportaj!..

 Erhan YİĞİTCAN: Tuğba Hanım öncelikle merhabalar… Nasılsınız? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Tuğba ERDEM: Merhaba ben Tuğba Erdem, 1985 yılında İstanbul’da doğdum. 12 yaşımda ailemle Almanya’ya taşındık. Solistlik yapan anneme özenerek, şarkı yazmaya ve söylemeye başladım ve o günlerden bugünlere de müzikal çalışmalar yapıyorum.

 

Erhan YİĞİTCAN: Müziğe olan ilginiz nereden geliyor? İlham veren bir hikâyeniz veya ilham kaynağınız var mı?

Tuğba ERDEM: Müziğe ilgim çocukluk yıllarıma dayanıyor. Aile içerisinde müzisyenlerinde olması, benim müziğe olan bağımı daha da kuvvetlendirdi ben müziği sonu olmayan bir yolculuğa benzetiyorum ve de ilhamımı oradan alıyorum.

 

Erhan YİĞİTCAN: Geçen günlerde ‘Darmaduman’ şarkınızı yayınladınız… Peki, şarkı nasıl ortaya çıktı? Projede hangi isimlerle bir araya geldiniz?

Tuğba ERDEM: İlk tekli çalışmam ‘Darmaduman’ söz ve müziği bana ait olan ilk göz ağrım benim, bu çalışmada çok değerli isimlerle çalışmanın mutluluğunu yaşıyorum. Video klibim ise Seyhan Record etiketiyle YouTube’da yayınlandı. Şarkının düzenleme ve aranjörlüğünü ise değerli dostum Altan Turan üstlendi. Klibin yönetmenliğini yürüten Efe Cansoy’a da teşekkür ediyorum.

 

Erhan YİĞİTCAN: Almanya’da yaşıyorsunuz… Alman müzik dünyası içinde bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? Almanya’nın müzik tercihi ne yönde?

Tuğba ERDEM: Almanya’da hayatımı sürdürmekteyim. Aslında Türkiye’de özelikle İstanbul veya İzmir’de olmayı çok isterdim. Almanya’da sahne alıyorum sabit bir mekân olmasa da değişik mekânlarda değişik şehirler de birçok yerde sahne alıyorum.
Almanya’da bildiğiniz üzere birçok Türk insanı gurbetçi… Bunun yanı sıra Türk işletmeciler de yaşıyor ve buradaki insanlarda Türk müziklerini tercih ediyorlar. Benim müzik yatırımım daha çok Türkiye’ye olacak çünkü Türkiye’yi çok seviyorum.

 

Erhan YİĞİTCAN: Müzisyenlik dışında güzellik uzmanlığı da yaptığınızı öğrendik. Gelen müşterilerinizle yeni çalışmanızı paylaşıyor musunuz? Ne gibi geri dönüşler alıyorsunuz bu konuyla ilgili?

Tuğba ERDEM: Müzisyenlik yaparak yüreğimi güzelleştiriyorum, diğer işim güzellik uzmanlığı ile de insanlara cilt bakımı vb. gibi konularda yardımcı oluyorum.

 

 

Erhan YİĞİTCAN: Biraz terleten bir soru olacak bu 🙂 Başkasına ait söz ve müziklerle şarkı söylemeyi mi tercih edersiniz yoksa tüm söz ve müziklerinizi başkasına vermeyi mi tercih edersiniz?

Tuğba ERDEM: Tabii ki söz, müzik veya beste yapan üstadlardan eserler almak isterim ilerleyen zamanlarda albüm yaparsam neden olmasın. Ama şu anda düşünüyorum yeteri kadar sözü ve müziği bana ait olan değerli şarkılarım var. Onları tekli veya maxisingle halinde adım adım söylemek istiyorum. Genel olarak söz ve müziklerimi kendim için saklıyorum onlar benim çocuklarım gibiler paylaşılmaz ve vazgeçilmezlerim benim…
Küçüklüğümden beri şarkılar yazdığım için sayısı belirsiz eserlerim var ve bunları sevdiğim insanların seslendirmesi benim için ayrı bir gurur verecektir, o yüzden şarkılarımı başkalarıyla da paylaşmaya açığım.

 

Erhan YİĞİTCAN: Okul hayatınızdan bahseder misiniz biraz da? Nasıl bir öğrenciydiniz? Arkadaşlarınız sizi nasıl tanımlardı?

Tuğba ERDEM: Okul hayatım aslında çok neşeli ve güzel geçti, okumayı seven biriyim. Arkadaşlarım beni çok konuşkan şakacı bir insan olarak hatırlar. Tabii o zamanlarda şarkı söylemeyi çok seviyordum; arkadaşlar arasında, bayramlarda ve hatta korolarda da söylerdim.

 

Erhan YİĞİTCAN: Peki, bir hedefiniz ya da gerçekleştirmek istediğiniz bir düşünceniz var mı?

Tuğba ERDEM: Evet, her insanın hayatında belirlediği hedefleri vardır. Benim hedefim de müzik yolculuğuma adım adım ilerlemeye devam ederken yazmaya ve de kendi yazdığım söz, müziklere hayat vermeye devam etmek…

 

Erhan YİĞİTCAN: Röportaj için teşekkür ederiz… Son olarak platformumuz Müzrad ile ilgili olarak neler söylemek istersiniz?

Tuğba ERDEM: Rica ederim ne demek… Bu güzel röportaj için Müzrad ailesine sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum, sevgiler saygılar…


Etiketler: ,,,,