Tuğba Köse

Geçtiğimiz aylarda yeni maxi single projesi ‘Ürperdim’i yayınlayan genç şarkıcı Tuğba Köse ile hoş bir sohbet gerçekleştirdik!

 

İşte O Röportaj!..

 Erhan YİĞİTCAN: Tuğba Hanım öncelikle merhabalar… Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Müziğe olan ilginiz nereden geliyor?

Tuğba KÖSE: 23 yaşındayım. Öğrenciyim. 8-9 yaşlarımda bir teyibim vardı. Kasetlere sesimi kaydeder tekrar tekrar dinlerdim. Duyduğum ses bana farklı geliyordu. Sonrasında hoşuma gitmeye başladı. O dönemlerde favori şarkım Rihanna’nın ‘Unfaithful’ şarkısıydı. İlkokuldayken her zaman insanların karşısında bu şarkıyı söylediğimi hayal ederek uyurdum. Ortaokul zamanlarımda internette bir gitarcının videosuna rast geldim. Çok etkilendim ve bu beni gitar çalmaya teşvik etti. Fakat beste yapmamı ve kendimi daha iyi keşfetmemi sağlayan, hocam Emre Yücelen olmuştur.

 

Erhan YİĞİTCAN: Emre Yücelen ile tanışmanız nasıl oldu? Bu zamana kadar hangi besteleri yaptınız? Dört yıllık şan dersi sürecinde ne gibi deneyimler elde ettiniz?

Tuğba KÖSE: Lisedeyken bir müzik yarışmasına katıldım. Emre Yücelen okuluma jüri olarak davet edilmişti. Provalarda herkes ilk 3’e kesin gireceğimi söylüyordu. Yarışma esnasında teknik sorunlar yaşadım. Yarışmada 6. oldum. Fakat Emre Yücelen gitarıma ve müziğe olan bağımı hissetmiş. Yarışma sonunda beni ivedilikle stüdyosuna davet etti. Bu 4 yıl oldukça deneyim kazandım. O günden sonra birlikte birçok şarkı yapıp kaydettik. ‘Ürperdim’ yaptığımız ilk şarkı. Sözleri bana, müzik ise ikimize ait. ‘Güvenme Kimseye’ ve ‘Yalnızlığın Elleri’de bu şekilde. Bunların haricinde birçok şarkım daha var. Emre Yücelen bana hep “müzik yapmaktan bıkma” der. Şarkı yapmaya devam ediyorum. Edeceğim.

 

Erhan YİĞİTCAN: İlk maxi single projenizi geçtiğimiz günlerde yayınladınız. Projede ki şarkılar nasıl ortaya çıktı? Klip çekmeyi düşündüğünüz bir şarkı var mı?

Tuğba KÖSE: Şarkılarımı 18 yaşında besteledim. ‘Ürperdim’ 18’li yaşlarımda yaptığım en masum ve beni yansıtan şarkılarımdan biri. İlk klibi Ürperdim’e çekmek için hazırlanmaktayız. Ayrıca ‘Güvenme Kimseye’ ve ‘Yalnızlığın Ellleri’ne de klip çekmeyi planlıyorum. Bu iki şarkı daha slow ve derin oldukları için kış ayının daha uygun olacağını düşündüm! Bu senenin sürprizlerle dolu olacağını hissediyorum!

 

 

Erhan YİĞİTCAN: Peki son dönemde başarılı bulduğunuz isimler var mı? Dinlemeyi sevdiğiniz şarkılar hangileri?

Tuğba KÖSE: Son dönemlerde eskiden daha çok dinlediğim Cem Adrian’ı dinlemeye yeniden başladım. Sevilmeyecek gibi değil… Popüler kültüre son derece ayak uyduran şarkıları pek sevemedim! Haz etmiyorum! Bir insanın müzikte yaşamadığı şeylerden bahsetmesi beni olumsuz etkiliyor. Hissedemiyorum. Duygusuz müziğe karşıyım. Ticari şarkılar haricinde duygulu olan her tarzda Hip Hop, Rap, Rock, Arabesk şarkıları dinlerim. Farklı dillerde şarkılar da söylüyorum. Fransızca, Arapça, Almanca… Neyse pek fark etmiyor. Mesela dün Rap dinliyordum. Biyolojik saate göre değişiyor 🙂

 

Erhan YİĞİTCAN: Biraz da okul hayatınıza dönelim… Radyo ve TV bölümü okuduğunuzu öğrendim. Bölümü seçmenizde ne gibi faktörler etkili oldu? Okulu bitirdiğinizde radyo veya televizyon sektöründen ilerlemeyi düşünüyor musunuz? Sunuculuğa ilginiz var mı?

Tuğba KÖSE: Tabii. Neden yapmayayım. Keyif alıyorum. Her zaman televizyona, ekran önünde olmaya ilgim vardı. Bana uygun bir bölüm. İçeriğinde müzikte var. Keyifli olacağını düşündüm. Açıkçası sunuculuğa pek ilgim yok ama eğlenceli de olabilir. Bilemiyorum.

 

 

Erhan YİĞİTCAN: Kariyer ve geleceğe dair planlarınızı nasıl yapıyorsunuz? Hayatı planlayarak mı yoksa akışına göre bırakarak mı yaşıyorsunuz?

Tuğba KÖSE: Ben aslında garantici ve mükemmeliyetçi birisiyim. Hayatı planlamayı yani ciddiye almayı seviyorum ama bazen öyle yaşanmaması da lazım. İş, okul vs. yaratılan stres yüzünden bazen yaşamayı unutuyoruz. Yaşamayı unutmadığım sürece, hayatı yaşanması gerektiği gibi yaşamaya çalışıyorum. Bazen akışına bıraktığım konular da oluyor… Bazen B planımda 🙂

 

Erhan YİĞİTCAN: Öğrencilik hayatınızı dışardan bir gözle değerlendirir misiniz? Dersine günü gününe çalışan mı yoksa işi son güne bırakan bir öğrenci misiniz? 🙂

Tuğba KÖSE: Başarılı bir öğrenciyim. Notlarım oldukça iyi. Bazen habersiz sınav olabiliyoruz. Bundan dolayı ara sıra notlarımıza bakmamız şart. Hocalarımız her an her şeye hazır olmamız gerektiğini söylüyor. Mesela, gece saatlerinde haberlere düşen bir gündem konusu, ertesi gün sınav sorumuz olabiliyor. Sonuç olarak günü gününe ders çalışıyorum dersem yalan olabilir. 🙂

 

Erhan YİĞİTCAN: Günlük hayatınızda genellikle neler yaparsınız? Tatil günlerinizi kendinize ayırmayı mı yoksa arkadaşlarınızla birlikte geçirmeyi mi daha çok seviyorsunuz?

Tuğba KÖSE: Günümün çoğu okulda geçiyor. Eve geldiğimde mutlaka gitarımı elime alır bir şeyler çalarım. Arkadaşlarımla buluşurum. Nadiren ortadan kaybolmayı, yalnız kalmayı severim. Ama tatil günlerimi yakınlarımla geçirmeyi daha çok seviyorum…

 

Erhan YİĞİTCAN: Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz… Umarız sorularla bunaltmadık 🙂 Son olarak platformumuz Müzrad ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Tuğba KÖSE: Hoş bir platform… Sorularınız için teşekkür ederim. Samimiyetle kalın!


Etiketler: ,,,,,