Twitter Hesabın Kontrolün Dışında Hareket mi Ediyor?

 

 

Öncelikle herkese selam!Twitter’da kontrol dışı hareket eden hesaplar nedeniyle oldukça mağdur olan kişiler var. Bizde Müzrad olarak bu konuyu ele alalım, bildiğimizi saklamayalım dedik. Çoğunluk biliyor lakin biz yine de anlamları net olarak yazdık Twitter’a yeni katılan kişiler yabancılık çekmesin diye. Anlatacağımız durumla karşı karşıya kalan çoğu kullanıcılar hesaplarına virüs bulaştığını veya çalındığını düşünmektedirler. Konunun özünü aşağıda anlattık! Dikkatlice okuyalım:

 

Twitter hesabınıza giriş yaptınız ve olağan dışı hareketlerle karşı karşıya kaldınız. Yani; birileri sizin adınıza;

Follow (takip etme),
Unfollow (takibi bırakma),
Beğeni (nam-ı diğer favori),
Retweet – RT (başka bir kişinin durumunu paylaşma),
Tweet atma (bir kullanıcı adı etiketlemeksizin yapılan paylaşımın genel adı),
Mention atma (bir veya birden fazla kişiyi etiketleyerek paylaşım yapma veya cevap yazma, yorumda bulunma işlemidir.)
DM yazma (direkt mesaj)

 

İşlemlerinden birini veya birkaçını yapmış ise aklınızdan şu düşünceleri GEÇİRMEYİNİZ!

1 – EYVAH!! HESABIM ÇALINDI! (Hayır, böyle bir şey mümkün değildir. Zira hesabınız çalınmış olsa şifreniz ve kullanıcı adınızı (ya da mail & GSM) yazarak hesabınıza giriş YAPAMAZSINIZ!)

 

2 – HESABIMA VİRÜS BULAŞTI, BUNLARI BEN YAPMADIM! (Böyle bir şey mümkün değildir. Twitter dahil hiçbir sosyal medya hesabınıza VİRÜS BULAŞMAZ! Burası bilgisayar, tablet, telefon, depolama aygıtları vs. gibi virüslerin kendilerini kopyalayıp etkinlik göstereceği bir alan DEĞİLDİR.) Hesabınız ancak virüs içerikli link paylaşımlarda bulunabilir onu da aşağıda anlatacağız!

 

Peki, O Zaman Hesabım Neden Bu Durumlarla Karşı Karşıya Kaldı?

Bunun cevabı çok basittir. Hesabınızla giriş yapmış olduğunuz, yani hesabınızı kullanması için verdiğiniz UYGULAMALARDIR!.. 3. Taraf kişi veya kişiler hesabınıza bağlanmadan önce Twitter sizi izin sayfasına yönlendirir.

 

Bu uygulama şunları yapabilir, şunları yapamaz izin veriyor musun? şeklinde. O alanları iyi okuyup ona göre izin vermelisiniz. Bir uygulamanın izin çerçevesinde “Twitter şifrenizi görme” seçeneği var ise o uygulamaya kesinlikle ERİŞİM İZNİ VERMİYORUZ!! Twitter şifrenizi gören bir uygulama hesabınızı çalabilir!

 

Uygulamalar hesabınızdan açık olarak veya mesaj ile LİNK (internet adresi, bağlantı, site vs. – Artık sen nasıl adlandırırsan 🙂 ) PAYLAŞMIŞ İSE !! Bu linke kesinlikle TIKLAMIYORUZ!

 

Tıklarsak Ne Olur? 2 İhtimal Var:

1 – Bunu genellikle RT, favori, takipçi kasan uygulamalar sitelerine müşteri çekme amacıyla sizin hesabınızı kullanılırlar. Örneğin, “kanka burdan 1000 takipçi geldi, tıkla sende kazan” vs. Buna tıklarsanız uygulamaya gidersiniz giriş yapmazsanız bir sıkıntı yaşanmaz… Ama bu link bir uygulama linki olmayabilir!

 

2 – Bu link virüs içerebilir ve tıkladığınız anda kendini bilgisayarınıza kopyalar. – GEÇMİŞ OLSUN ARTIK VİRÜSLÜ BİR BİLGİSAYARINIZ VAR 🙂

 

Napıyormuşuz, bir daha yapmıyormuşuz!

 

Hesabımızı Bu Durumda Nasıl Kurtarırız?

Bu işlem oldukça basittir. (net görüş için bilgisayar üzerinden yapınız) Twitter’a giriş yaptıktan sonra, Sırayla;

1- Ayarlar
2- Uygulamalar
3- Erişimi Kaldır

 

Hangi Uygulamalara Güvenmeliyim?

Mobil Twitter (Mobilden giriş yaptığınız anda hesabınızda bu uygulamaya izin vermiş olursunuz. Tamamen güvenlidir.)

Facebook (Facebook hesabınızla Twitter hesabınızı bağlama işlemidir. Facebook paylaşımınız Twitter’a düşer ya da Twitter paylaşımınız Facebook’a gider… veya her iki durumu aktif edebilirsiniz. Tamamen güvenlidir.)

İnstagram (İnstagram paylaşımlarınızı eş zamanlı olarak Twitter’da paylaşmanıza olanak sağlar.)

Ve diğer sosyal paylaşım ağlarının resmi sitelerinden yaptığınız girişler…

 

NOT: Bu tip sıkıntılarla karşılaşmamak için giriş yaptığınız uygulamanın resmi uygulama olup olmadığına dikkat ediniz. Ücretsiz olarak size takipçi, RT, favori kasma ile ilginizi çeken uygulamalara itibar edip hesabınızı riske atmayınız! Hiçbir şey karşılıksız yapılmaz. Size vaad ettikleri şeyler karşılığında sizin hesabınızdan kendi reklamlarını bu yollar ile yapacaklardır. Çok zor durumlarda kalabilirsiniz, arkadaş çevrenizi de zora sokabilirsiniz!

 

Saygılarımla…

Gökçe Özcan

muzrad.com | Haber Müdürü

 


Görüş, yorum ve önerileriniz için resmi Twitter hesaplarımız: @muzradcom , @GokceOfficial , @RadyocuErhanyy

 

** Bu yazı Gökçe Özcan tarafından sadece muzrad.com için yazılmış olup görsel düzenleme Erhan Yiğitcan tarafından hazırlanmıştır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kullanılması yasaktır!


Etiketler: ,,,,,,,,,,,,,