Ülkemizde Radyo Programcılığı

muzrad_erhan-yigitcan-kose-yazilari

 

Eğlenceli, Zevkli ve Stres Atmaya Yönelik Bir Sektör Olan Radyo Programcılığı Sektörü Günümüzde Önemini Gittikçe Yitiriyor. Eskiden Radyo Kelimesi Söylendiğinde İnsanlar Heyecanlanırdı. Fakat Günümüzde Bu Sektör Genç Yaşta Hedef Olarak Amaçlandığında Çok Tuhaf Karşılanıyor. Ülkemizdeki İstatiksel Verilere Göre Radyo Büyük Oranda Dinleniyor, Özellikle Yolculuk Esnasında… Buna Rağmen Neden Genç Yaşta Birisi Radyo Programcısı Olmak İstediğinde Çok Şaşırılıyor Hala Anlamış Değilim.

 Yakın Zamanda Yaşadığım Bir Olayı Anlatmak İsterim. Evimize Gelen Misafirimiz Bana Derslerimi Sordu ve Son Olarak Karne Ortalamamı Sordu. 91,6 Deyince Tıp Düşünüyorsun Galiba Dedi, Bende Hayır Dedim. O Zaman Mühendislik Düşünüyorsun Dedi, Yine Hayır Dedim. Radyo Programcısı Olmayı Düşünüyorum Dedim. Hedefini Yüksek Tut, Dedi. Bu Düşüncemizi Toplum Olarak Ortadan Kaldırmamız Gerekir. Sonuçta Ülkemizde Her Mesleğe İhtiyaç Duyulduğu Gibi Radyo Programcısına da İhtiyaç Duyuluyor. Her Çeşit Müzik Zevkini Bizlere Aşılayan Radyolarımıza Gerektiği Değerin Verilmesi Gerekir.

 

Ülkemizde Radyo Programları Sadece Müzikten Ziyade Komedi İçerikli Şovlardan da Oluşmaktadır. Bu Anlamda Günümüzde Radyo Dinlenme Sayısı Gittikçe Artmaktadır. Ülkemizde Radyonun Olmadığını Düşünelim,  Peki Bizlere Müzik Dinleme Arzusunu Kim Aşılayacak, Şarkı İsteğimize Kim Anında Cevap Verecek ya da Güncel Haberlere vs. Nasıl Ulaşabileceğiz? Tüm Bunların Cevabına Televizyon Verebilir Diyebilirsiniz. Fakat Televizyonlardan Şarkı İsteyebilir misiniz ya da Düşüncenizin Okunmasını…

 

Dijital Dünyamız Sayesinde Radyolara Hatta Radyo Programcılarına da Çok Daha Kolay Ulaşılabiliyor, Gelişen Teknoloji Sayesinde… Bu Anlamda Eskiden Radyo İstekleri Telefon İle Gerçekleşirdi. Günümüzde İse Alternatif Çok Arttı. Hem Telefon Hem İnternet Yoluyla Şarkı İstekleri Yapılıyor. Aynı Zamanda Şunu da Unutmayalım! Radyo Programcılığı Sektörü Sayesinde Kişi Daha Seri Konuşur, İnsanlar Arasındaki İletişim Büyük Oranda Artar ve Kişi Zamanla Daha Konuşkan Bir Yapıya Bürünür.

 

Ülkemizde Genç Yaşta Bu Sektöre Yerel Radyolarda Başlayan Arkadaşlarımızda Var. Bu Bağlamda Bu Sektörü Sevdirmek Amacıyla Yerel Radyoculara da Tatmin Edici Bir Ücretin ve Hak Ettiği Değerin Verilmesi Gerekir. Son Olarak Bir Daha İfade Edecek Olursam; Ülkemizde Radyolara, Radyo Programcılarına ve Genç Yaşta Radyo Programcılığını Hedefleyen Arkadaşlara Değer Verilmesi Gerektiğini Düşünüyorum ve Sektörün Öneminin Gittikçe Artması Düşüncesindeyim. Her Geçen Gün Gelişen Ülkemiz Sayesinde Bu Kanının Ortadan Kalkmasına İnanıyorum.


Etiketler: ,,,